válkaČeskoslovenskoobjevy

Pojízdné knihovny na historických fotkách

Pojízdné knihovny na historických fotkách
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Odlehlé zemědělské usedlosti nebo malé vesnice, to byla přesně místa, kam se vypravovali muži a ženy řídící své pojízdné knihovny. Chtěli šířit vzdělanost a poskytnout možnost četby i těm, kteří neměli třeba stovky kilometrů v okolí žádnou knihovnu.

Tomáš Chalupa 27. června 2018

Vůbec první pojízdná knihovna ve Spojených státech byl v podstatě jen vůz tažený mulou. Te byl naložen několika bednami plných knih. Tuto pojízdnou knihovnu vypravila Lidová knihovna v Chester County ve státě Jižní Karolína. První mobilní knihovna v podobě automobilu pak patřila Mary Titcombové, která sloužila jako knihovnice ve Washington County v Marylandu. Vezla s sebou 23 beden a v každé z nich bylo 50 knih. Objížděla s nimi zapadlé končiny kraje a vozila lidem duševní stravu.

Další průkopnicí pojízdných knihoven se v roce 1920 stala Sarah Askewová, která jako pojízdnou knihovnu využívala vozidlo Model T od Fordu. S tím brázdila zemědělské oblasti v New Jersey. Naopak veřejná knihovna v Henneportu ještě v roce 1922 provozovala koněm tažený povoz, který sloužil jako mobilní knihovna. Pack Horse Library Project se rozšířil do mnoha dalších oblastí a koněm tažené povozy brázdily Appalačské pohoří i stát Kentucky. Automobilové knihovny pak fungovaly ještě i po druhé světové válce a v některých případech i v 60. letech. Kromě Spojených států byly tyto mobilní knihovny používány také v Nizozemsku, Ghaně, Německu nebo Mexiku.

Další články

Zavří­t reklamu