válkaČeskoslovenskoobjevy

Pohřeb Jana Masaryka: Skrývala kytička za pravým uchem střelnou ránu?

Pohřeb Jana Masaryka: Skrývala kytička za pravým uchem střelnou ránu?
Zdroj: Profimedia.cz

Jan Masaryk po skončení druhé světové války vykonával úřad ministra zahraničních věcí. Krátce po únorovém komunistickém puči byl 10. března 1948 nalezen mrtev pod oknem koupelny svého bytu v Černínském paláci. Dle vyšetřovatelů z řad StB spáchal sebevraždu. Příčina jeho smrti však dodnes není spolehlivě objasněna a pochybnosti vyvolává i kytička, kterou měl nebožtík za pravým uchem při pohřebním obřadu. Mohlo jít o zamaskování střelné rány.

Václav Pokorný 12. března 2018

Letošní rok uplynulo 70 roků od smrti Jana Masaryka, poválečného ministra zahraničních věcí Československa. Nad ránem 10. března 1948 byl nalezen mrtev pod oknem svého bytu v Černínském paláci, ve směru do nádvoří.

Prvním vyšetřovatelem Masarykovy smrti byl Dr. Zdeněk Borkovec, jemuž se naskytl následující obraz: rozházený byt jako po rvačce, polštáře z obýváku v koupelně, množství cigaret v popelníku, z nichž některé byly sovětské výroby.

Ohledání mrtvého tehdy prováděl doktor Jaromír Teplý, který po příchodu na policejní stanici v přítomnosti dvou kolegů prohlásil: „Páni, to je vyložená vražda.“

Policisté ještě stačili udělat náčrtek celé události, z něhož vyplývá, že Masaryk padal čelem k budově. Bohužel zkušení kriminalisté měli na identifikaci zhruba jen padesát minut. Poté do hry vstoupil komunistický ministr vnitra Václav Nosek, který jim pod pohrůžkami vyšetřování odebral a svěřil je šéfovi ústředny StB Janu Horovi. Je zdokumentován pozdější výrok k pracovníkům jeho skupiny: „Kluci, jestli se někdy žvanilo, budiž, jestli se ale tentokrát někdo ukecne, tak světa vidět nebude.“

Policejní lékař Dr. Jaromír Teplý, který provedl první ohledání Masarykových ostatků, zemřel zakrátko za nevyjasněných okolností, šlo údajně také o sebevraždu.

Pohřební obřad zesnulého Masaryka se konal 13. března a přerostl v tichou celonárodní manifestaci, které se účastnilo čtvrt milionu lidí. Pochybnosti o ministrově údajné sebevraždě vyvolala také kytička, kterou měl při obřadu za pravým uchem. Mezi lidmi se začalo šeptat, že Masaryk byl zastřelen a kytka prý měla zamaskovat stopu po střelné ráně.

Při obnoveném vyšetřování v roce 1998 se ke kytičce přihlásil Benešův důvěrník a kancléř Jaromír Smutný, ale ještě mnoho dalších lidí, hlavně z řad Masarykových spolupracovníků.

Jestli byl Masaryk zavražděn, nebo dohnán k smrti, když se snažil uniknout před agenty KGB ve svém bytě, zůstává dodnes tajemstvím. Poslední nadějí pro objasnění jeho smrti je Rusko, které bylo požádáno o zpřístupnění svých archívů. V lednu 2003 ale ruská generální prokuratura sdělila, že tyto archívy jsou předmětem utajení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu