válkaČeskoslovenskoobjevy

Pohnuté osudy Stalinových blízkých: sebevraždy i útěky před minulostí

Pohnuté osudy Stalinových blízkých: sebevraždy i útěky před minulostí
Zdroj: rbth.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Josif Vissarionovič Stalin je v Rusku považován buď za hrdinského patriota, nebo za jednoho z největších padouchů historie. Jedno se však dá konstatovat zcela jednoznačně: se Stalinem bylo extrémně těžké vyjít a své o tom věděli i lidé, kteří k němu měli nejblíže: manželky a děti.

Marta Šindlauerová 10. prosince 2019

Jeho první potomek, Jakov Džugašvili, se narodil v manželství s velkou láskou Stalina, Jekatěřinou Svanidze, která ale rok a půl po svatbě zemřela na tyfus. Stalin tehdy při pohřbu skočil do jámy na rakev své mrtvé ženy a tak tak, že jej odtud vytáhli. Tolik byl zoufalý! Podobné city jako ke Jekatěrině ale budoucí generální tajemník Sovětského svazu ke svému synovi nechoval. Ti dva se spolu neustále hádali; Stalin jej považoval za slabocha a neschvaloval ani jeho osobní život. Jakov se pak pokusil zastřelit, ale minul. Stalin se mu tehdy krutě vysmál se slovy “Ha, minul jsi!”. Jakov pak během druhé světové války odešel do Rudé armády. V roce 1943 byl ale zajat Němci a během útěku ze zajetí byl zastřelen. Dosud se neví, zda to byl pokus o útěk nebo úmyslná sebevražda.

Jakov Džugašvili byl po bitvě u Smolenska zajat německou armádou a zemřel za záhadných okolností.

Jakov Džugašvili byl po bitvě u Smolenska zajat německou armádou a zemřel za záhadných okolností.

Podruhé se Josif Vissarionovič oženil s Naděždou Allilujevou. Jí bylo 18 a jemu 39. Naděžda svého chotě velmi zbožňovala a když se ve 20. letech začal dostávat k moci, udělala vše pro to, aby rodina i domácnost fungovaly bez chybičky a nepřekážely mu v úspěchu. Naděžda vychovávala nejen své vlastní děti Vasilije a Světlanu, ale i Jakova a Arťoma, které měla v pěstounské péči. Vztah Naděždy a Josifa byl bouřlivý i láskyplný, svědčí o tom dopisy, kteří si manželé psali. V roce 1932 se ale Naděžda zcela nečekaně zastřelila. Podle dcery Světlany se to stalo kvůli tomu, že ji Josif jako člověk zklamal a morálně nesnesla závažnost jeho činů. Arťom nicméně tvrdil, že se zabila kvůli nesnesitelným bolestem hlavy, jimiž často trpěla.

Syn Vasilij – podobně jako Jakov – nikdy otcovskou lásku nepoznal. Po smrti Naděždy Stalin ještě více ochladl a svou pozornost zaměřil pouze na politiku. Protože se o Vasilije otec nestaral, nebyl nad chlapcem dostatečný dozor a ten začal projevovat nebezpečnou náklonnost k alkoholu. Během druhé světové války byl Vasilij výborným pilotem, který nejednou projevil velkou statečnost. Kvůli své závislosti se ovšem dostal do kariérních problémů, které jeho alkoholismus ještě zhoršily. Po Stalinově smrti v roce 1953 se dostal do křížku s novými představiteli moci a strávil kvůli tomu sedm let ve vězení. Rok poté, co se ocitl na svobodě, zemřel na otravu alkoholem.

Stalin s dcerou Světlanou

Stalin s dcerou Světlanou

Se jménem Stalina je nejvíce spojována jeho dcera Světlana Alillujeva (záměrně užívala toto příjmení, aby se vyhnula spojování s otcem). Jako dítě ji Stalin bezmezně miloval, když dcera povyrostla, jejich vztah již tak idylický nebyl. Řídil Světlaně život, rozhodoval o tom, kde bude pracovat, s kým se bude stýkat. Jednoho z jejích nápadníků dokonce poslal na několik let do gulagu. Když Stalin zemřel, nepřála si Světlana nic jiného než uprchnout do ciziny, aby nemusela čelit tlaku veřejnosti. Při pohřbu svého čtvrtého manžela v Indii se jí podařilo utéci do USA a nechala ve vlasti i dvě své děti. Život za oceánem ale nebyl vůbec tak jednoduchý, jak si Světlana myslela. Nálepka “Stalinovy dcery” ji neustále provázela a bylo to pro ni obrovské psychologické a sociální břemeno. Ostatně o jejím nesnadném životě pojednává kniha Rosemary Sullivan nazvaná jednoduše Stalinova dcera, kterou vám v případě zájmu o toto téma můžeme vřele doporučit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu