válkaČeskoslovenskoobjevy

Pohlédněte do tváře dávné peruánské královny Cao

Pohlédněte do tváře dávné peruánské královny Cao
Zdroj: ancientpages.com

Pomocí počítačové 3D animace se podařilo odborníkům zrekonstruovat obličej královny Cao, vládkyně Peru, která v této zemi vládla před 1700 lety. Vědci poté vytvořili její skutečný model, který je vystaven v muzeu.

Tomáš Chalupa 14. srpna 2017

Její mumie byla nalezena v pyramidě Cao Viejo v údolí Chicama severně od města Trujillo. Královna patřila k stále ne příliš probádané kultuře Mocha. Ta používala velmi pokročilý psaný jazyk, stavěla pyramidy, v nehostinné oblasti využívala složitý systém zavlažování a měla také rozvinuté náboženství.

Královna Cao se ujala vlády nad oblastí, když jí bylo 25 let. Byla to první ženská panovnice na území Peru. Vědci pracovali deset měsíců, aby zrekonstruovali přesnou podobu její tváře. Předlohou jim samozřejmě byla dobře dochovaná mumie. Královna Cao byla v pyramidě pochována společně s dřevěným žezlem obaleným do měděných plátů, které symbolizovalo její moc. Také měla na svém těle několik náboženských a symbolických tetování znázorňujících například pavouky nebo pumu.

Busta královny Cao byla slavnostně odhalena v muzeu v Limě, kde je dnes vystavena a je součástí expozice věnované kultuře Mocha. Peruánci tak mohou pohlédnout do očí své dávné panovnice.

Další články

Zavří­t reklamu