válkaČeskoslovenskoobjevy

Podzemní labyrint ve skotském Edinburghu byl možná tajným chrámem druidů

Podzemní labyrint ve skotském Edinburghu byl možná tajným chrámem druidů
Zdroj: misteriosdomundo.org
+ 5 fotek+ 6 fotek

Gilmerton Cove je soustava ručně vyhloubených chodeb a skrytých komor s kamennými stoly a židlemi, nacházející se v podzemí skotského města Edinburgh. O původu tajemného labyrintu se vědci léta přou. Poslední výzkum naznačuje, že zde keltští druidové měli svůj tajný chrám.

tyrion 22. března 2016

Gilmerton Cove se nachází v Gilmertonu, což je předměstí Edinburghu. V roce 2003 bylo toto podzemí zpřístupněno veřejnosti a od té doby je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí ve městě. Podle oficiální verze měl Gilmerton Cove vybudovat v letech 1719 až 1724 místní kovář George Paterson, který do podzemních prostor situoval hospodu. Bývalý šéf Glasgowských muzeí a galerií Julian Spalding a archeolog Euan Mackie však nyní tvrdí, že chodby jsou přinejmenším dva tisíce let staré a sloužily keltským kněžím jako tajná svatyně.

Schéma podzemního labyrintu v Gilmerton Cove

Schéma podzemního labyrintu v Gilmerton Cove

Druidi, jak známo, se scházeli na tajných místech v jeskyních nebo lesích, daleko od lidských obydlí, a vykonávali tam své rituály spojené se zvířecími i lidskými oběťmi. Badatelé jsou přesvědčeni, že druidové v dobách svého pronásledování tyto podzemní prostory úmyslně zasypali, aby zabránili znesvěcení jejich svatého místa. Paterson v 18. století jen vytěžil tuto suť a odkryl již existující podzemní prostory. Tuto teorii ostatně podporuje fakt, že dvě chodby zůstaly zasypány.

„Těžko vysvětlíte, proč by je Paterson zasypával poté, co je s takovou námahou vyhloubil,“ říká Spalding a pokračuje: „Jde o nádhernou, veskrze harmonickou práci a to spíš poukazuje na tým vysoce specializovaných řemeslníků s mnoha pomocníky, které někdo řídil. Uspořádání místností a chodeb je důmyslné a dělící stěny mezi nimi jsou pozoruhodně tenké.“

V 18. století zde pořádali orgie příslušníci pánského klubu Hellfire Club.

V 18. století zde pořádali orgie příslušníci pánského klubu Hellfire Club.

O edinburghském podzemí se po staletí povídalo ledacos. Lidé si ho nejčastěji spojovali s pašeráky, ilegální palírnou whisky, templáři i čarodějnickými sabaty. V 18. století se v Gilmerton Cove scházel pánský klub zvaný Hellfire Club, který sdružoval muže vyznávající hédonický styl života. Byly mezi nimi i významné postavy z obou komor parlamentu. Užívali si zde vína, žen i hudby. Někteří badatelé tvrdí, že se zde praktikovaly jisté rituály spojené se sexem. Podle Juliana Spaldinga se členové klubu o toto místo zajímali právě kvůli jeho prastarému mystickému účelu. Tvar místností a chodeb, vytesaných v dobách Keltů a možná ještě staršími kulturami, totiž souvisí s ženskou dělohou.

V podzemních místnostech se nacházejí i kamenné lavice a stoly.

V podzemních místnostech se nacházejí i kamenné lavice a stoly.

„Gilmerton je situován na vysokém hřebeni označeném megality s výhledem na Cramond, který byl místem nejstaršího lidského osídlení ve Skotsku a kde později stávala římská pevnost,“ popisuje Spalding polohu města. Upozorňuje i na několik šikmých zastřešených šachet s orientací východ-západ, které mohly kněžím umožňovat z podzemí sledovat pohyby a postavení Slunce, Měsíce, planet a hvězd. Badatel doufá, že další výzkum odkryje mnoho z dávných tajemství zdejšího podzemí.

Keltští kněží byli rozděleni do několika skupin, z nichž druidové byli zřejmě vrstvou nejvyšší.

Keltští kněží byli rozděleni do několika skupin, z nichž druidové byli zřejmě vrstvou nejvyšší.

Druidi nikdy své učení a svá mystéria nezapisovali, což vysvětluje, proč se v podzemí nenašel žádný nápis. „Pokud se potvrdí, že je to druidský chrám, objevený náhodně v 18. století, půjde o první významný archeologický důkaz o tomto sofistikovaném a vysoce tajném kněžství,“ dodává Spalding.

Druidové byla kněžská vrstva Keltů, historicky doložená zvláště na Britských ostrovech a v Galii. Zprávy o druidech se zachovaly především v antických pramenech (Caesar, Plinius). Kněží vykonávali nejen náboženské úkony, ale vychovávali také mládež, léčili, radili politikům, urovnávali spory mezi kmeny. Na povolání druida se adept připravoval až dvacet let. O vymýcení druidismu se postarali hlavně Římané.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu