válkaČeskoslovenskoobjevy

Podvodní salónek byl pýchou okázalého anglického sídla. Po sebevraždě majitele už roky hnije

Podvodní salónek byl pýchou okázalého anglického sídla. Po sebevraždě majitele už roky hnije
Zdroj: atlasobscura.com
+ 17 fotek+ 18 fotek

Podvodní salónek z bývalého Witleyho parku v Anglii je fascinující ukázkou úpadku. Kdysi ozdoba luxusního sídla je dnes pokrytá špínou, rzí a hnilobou.

Simona Knotkova 28. prosince 2017

Angličan James Whitaker Wright (1846-1904) se živil jako promotér společností. Během své kariéry ale přičichl k podvodu a peníze si začal obstarávat nelegálními cestami. Díky obrovskému majetku si koupil pozemek mezi Godalmingem a Haslemerem o rozloze více jak devíti tisíc akrů a postavil na něm sídlo se třiceti dvěma pokoji. Jeho součástí byla také tři jezera. Největším lákadlem pro návštěvníky byl ale podvodní salónek, který vznikl pod střešním akváriem. Místnost připomínala malý taneční sál ukrytý v kouzelném podvodním světě. Jeho sláva však netrvala dlouho.

Wright se kvůli podvodu s akciemi dostal do velkých finančních potíží. Nekalé praktiky ho dohnaly až před soud, který ho v roce 1904 potrestal sedmi lety odnětí svobody. Muž asi velmi dobře tušil, že ho v rozsudku nečeká nic dobrého, proto si s sebou tajně vzal tabletku kyanidu a revolver. Druhé věci ani nebylo třeba – po požití jedu se zhroutil v předsíni soudní budovy.

Po jeho smrti bylo pompézní sídlo s obřím venkovním prostorem dáno do dražby. Získal ho irský podnikatel a stavitel lodí William Pirrie, kterého později nechvalně proslavila tragédie Titanicu. Ještě před jeho vyplutím byl totiž dotazován, zda je počet záchranných člunů na palubě dostačující. Konstruktér se tehdy nechal slyšet, že loď je nepotopitelná a počet člunů tomu odpovídá.

Vydražené sídlo v roce 1909 přejmenoval na Witleyho Park a rozšířil ho o oboru. Osud budovy se naplnil v roce 1952, dvacet osm let po Pirrieově smrti, kdy došlo k velkému požáru. Dnes na místě stojí nové domy a z původní vily podvodníka Wrighta zbyla jen krajina a podvodní salón.

Pozemek je v soukromém vlastnictví a až na výjimečná povolení není veřejnosti dovoleno na něj chodit. Rozkládající se podvodní salónek, kdysi pýchu okázalé anglické vily, si tak aspoň prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu