Lidé žijící na daném místě v daném čase měli vždy specifický způsob oblékání, zdobení a vůbec úpravy zevnějšku.

Lidé žijící na daném místě v daném čase měli vždy specifický způsob oblékání, zdobení a vůbec úpravy zevnějšku. | zdroj: jakoblecipracloveka.cz


Podpořte knížku o oblékání v pravěku, a získejte na míru ušitý oděv z dávné doby!

TÉMATA: archeologie | projekty | pravěk

user-avatar

Irena Gruberová

20. 05. 2016 | 11:30

Každý z nás má jistě vlastní představu o tom, jak vypadali lidé v pravěku. Tyto představy bývají ovlivněné ilustracemi z dobrodružných knih, filmy a seriály. Ale nakolik odpovídají naše představy realitě, či lépe řečeno současnému stavu poznání vývoje odívání? Cenné poznatky má v tomto směru přinést nová kniha Oblékání v pravěku, která by měla vyjít letos na podzim. Její tvůrci na ni shání finance na crowdfundingovém portálu startovac.cz.

Kniha je rodinným podnikem textilní archeoložky Kristýny Urbanové a Tondy Jana Půlpána. Slibují, že bude krásná a hodně vizuální. Bude možné si ji prohlížet jen tak pro radost z krásných fotografií a kreseb. Číst jako souhrnnou informaci o vývoji lidského odívání počínaje časem lovců a sběračů a konče raným středověkem. Nebo číst pouze vybrané kapitoly, třeba o období, které vás zajímá. Srozumitelná, jak doufáme, bude každému laikovi, a přesto by měla přinést užitečný přehled i profesionálním archeologům,“ říkají.

Oděvy zdokumentované na fotografiích byly ušity s maximálním ohledem na dobové reálie a vycházejí z rozboru archeologického materiálu. Většinou prošly i „sítem“ běžného nošení, jsou tedy plně funkční. Řada z nich vznikla na objednávku pro muzejní instituce. „Jen výjimečně byly vytvořeny dobovou technologií od začátku do konce, od stříhání vlny po odlití bronzového šperku, ale vždy se tomuto ideálu snažíme přiblížit, nakolik jen rozpočet dovolí. Pro mnohá pravěká období chybí přímé doklady podoby oděvu, v našich oděvech tedy uvidíte interpretace dokladů nepřímých a rovněž fantazii a vkus tvůrců,“ přiznávají autoři knihy.

Celé dílo bude čítat okolo 120 stran formátu 235x330mm, zhruba 90 barevných fotografií oděvů a oděvních detailů a přes 150 černobílých kreseb. Kniha má zmapovat historii lidského odívání od období lovců a sběračů zhruba 20 000 let před naším letopočtem až po počátky formování českého státu v 10. století.

Na startovači se dosud vybralo necelých 50 tisíc Kč, což je zhruba polovina cílové částky. Pokud projekt podpoříte, můžete se těšit na lákavé odměny. Jednou z nich je i možnost získat do garderóby na míru ušitý oděv z vybraného období pravěku a nechat se v něm vyfotit.

user-avatar

Irena Gruberová

20. 05. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu