Ludvík XIV. a jeho boty s červenou podrážkou. Louboutin nebyl první.

Ludvík XIV. a jeho boty s červenou podrážkou. Louboutin nebyl první. | zdroj: messynessychic.com


Podpatky byly dříve znakem mužnosti. Ženy je začaly nosit až později

TÉMATA: boty | móda

user-avatar

Simona Knotková

11. 01. 2018 | 18:00

Jedni je milují, druzí nenávidí. I když boty na podpatku dokážou udělat velkou parádu, o nejpraktičtější a nejpohodlnější módní doplněk se nejedná. Na úplném začátku přitom patřily do mužského šatníku.

Podpatky měly ve svých začátcích vlastně úplně jiný význam než estetický. Perští vojáci bránící Osmanskou říši je využívali jako praktický doplněk, který jim pomáhal v boji. "Když se voják postavil v sedle, podpatky mu pomáhaly upevnit jeho postoj a on střílel se svým lukem efektivněji," vypráví Elizabeth Semmelhack z Baťova muzea v Torontu.

Bota perského vojáka ze 17. století

Perský styl bot se brzy rozšířil do Evropy, kde si ho osvojili aristokraté. V oblibě je měl zejména Ludvík XIV., který už tehdy používal oblíbenou poznávací značku pozdějších Louboutinek – červenou podrážku. Povoleno ji nosit měli pouze členové jeho dvoru. Lidé tak mohli snáze rozeznat, kdo se těší přízni krále a patří mezi privilegované. Vysoké boty si oblíbili ale i další zámožní muži a podpatek se stal znakem moci a mužnosti. Čím větší, tím lepší. Pro vytvoření pocitu válečné hrůzy se boty ještě často barvily dočervena.

V půli 17. století si mužské elementy v módě začaly osvojovat ženy. V přejímání maskulinního stylu tak paradoxně můžeme vysledovat počátek ženských bot na podpatku. Co na tom, že se v takové obuvi nedalo příliš chodit? Na pohodlí se móda neptala ani tehdy. Aristokrati ostatně nepatřili mezi časté chodce po nerovném povrchu a během pózování malíři či sezení u velké hostiny se podpatky daly přežít.

Tehdejší modely byly nepraktické už od pohledu

S nástupem osvícenství se začal měnit i přístup mužů k podpatkům. V myšlení začal převládat racionalismus, který byl v rozporu s nošením nepraktických bot. Ke konci 18. století se pak muži vzdali všech ženských prvků v módě a začali se oblékat tak, jak je známe dnes. Proč ale ženy holdují podpatkům nadále? Semmelhack má pro to vysvětlení, které se asi moc nebude zamlouvat feministkám...

"Ženy byly oproti mužům považovány za ty emocionálnější, sentimentálnější a méně vzdělané." Jinými slovy – ženy jsou podle historického vysvětlení moc hloupé, aby se podpatků zbavily.

Podpatky jsou dnes doménou žen

Řekněme ale, že podpatky mají dnes hlavně estetickou funkci a i když ženy samozřejmě ví, jak špatně se v nich chodí, jednoduše v nich vypadají skvěle. A pro krásu se občas může trochu trpět.

témata

user-avatar

Simona Knotková

11. 01. 2018 | 18:00

Zavří­t reklamu