válkaČeskoslovenskoobjevy

Podle některých vědců žijeme v dokonalé simulaci

Podle některých vědců žijeme v dokonalé simulaci
Zdroj: unsplash.com

Slavný astrofyzik a popularizátor vědy Neil deGrasse se nadávno vyjádřil pro takzvanou simulační teorii. V ní se praví, že vše kolem nás může být jen konstrukt nebo simulace, nikoliv skutečná realita. DeGrasse není ale jediný, kdo o této teorii mluví, a najdou se i vědci, kteří ji považují za velmi pravděpodobnou.

Tomáš Chalupa 28. května 2021

Pokud by byla například naše galaxie naprogramována nějakým tvůrcem, jaký by byl jeho největší problém, aby se na simulaci nepřišlo? Zřejmě ten, že se jednou lidstvo sebere a odletí do jiné galaxie, která by ale ještě nebyla naprogramována. Je tedy nutné nějak lidem v tomto cestování zabránit. Takové omezení představuje rychlost světla. Bez schopnosti tuto bariéru překonat nikdy nemůžeme reálně pomýšlet na cestu k jiné galaxii. Možná toto omezení do našeho světa vložil onen tvůrce, abychom si vystačili s jednou galaxií.

Jak by ale taková simulace vznikla a jak by mohla fungovat? Na to odpověděl už v roce 2003 Nick Bostrom z Oxfordu. Podle něj by jiná vyspělá civilizace mohla mít k dispozici gigantický výpočetní výkon. Už naše počítače jsou schopné provádět skutečně obrovské simulace, ale ještě vyspělejší technologie by mohly být schopné nasimulovat celou galaxii včetně bytostí obdařených vůlí a vědomím. Pak by se lehce mohlo stát, že lidstvo je jen výtvor této výpočetní síly, ale současně si to neuvědomuje. Že je vše kolem jen simulace, nemá možnost vlastními silami odhalit.

Thumbnail # Za naším vědomím sídlí skrytá inteligence nevědomí
Mohlo by Vás zajímat:

Za naším vědomím sídlí skrytá inteligence nevědomí

Teorii o simulaci zpopularizoval nejvíce film Matrix, který se zařadil mezi kultovní díla žánru sci-fi. Její různé podoby se dají ale vysledovat až do starověku, přes Platonovu jeskyni, kde vše je jen odraz na stěně, až k Čuang Čouovi a jeho motýlímu snu (Čuang Čou se ve snu přeměnil v motýla a létal vesele nad loukou, jen si už neuvědomoval, že je Čuang Čou). O tom, že vše kolem nás může být jen důmyslná simulace, mluvil i Elon Musk, a podle Davida Kipppinga je pravděpodobnost, že žijeme v simulaci, zhruba 50/50.

Thumbnail # Na 50% žijeme v Matrixu, budete koukat, kdo s tímto tvrzením přišel
Mohlo by Vás zajímat:

Na 50% žijeme v Matrixu, budete koukat, kdo s tímto tvrzením přišel

Expert na počítačovou matematiku Houman Owahdi pak přináší poněkud temnou premisu: pokud tvůrce simulace má k dispozici nekonečný výpočetní výkon, pak entity uvnitř simulace nemají žádnou možnost odhalit, že žijí v simulaci. Jediné omezení je výpočetní výkon, někde prostě musí simulace končit, a kdo onen konec najde, může začít uvažovat o tom, že žije v simulaci. Je to podobné jako ve filmu Truman Show, kde je hlavní hrdina rovněž držen v simulaci obyčejného amerického města. Aby se nemusel složitě modelovat širší svět okolo, je město na ostrově, dá se z něj dostat jen letadlem a létání se hrdina k smrti bojí. Nakonec však nalezne doslova fyzické hranice simulace a pochopí, že je vlastně vězněm televizní stanice.

Co když však nemá simulace hranice? Fyzik Zohreh Davoudi se domnívá, že i v takové situaci lze simulaci odhalit, je ovšem nutné se ponořit do kvantového světa a zkoumat nejmenší možné částice, jako jsou kvarky. Místo hledání konce simulace někde venku je nutné ji hledat v mikrokosmu.

Thumbnail # Švýcaři chtějí použít superpočítač na simulaci celého vesmíru
Mohlo by Vás zajímat:

Švýcaři chtějí použít superpočítač na simulaci celého vesmíru

Ve skutečnosti ovšem podle Kippinga nemáme v současnosti takovou úroveň znalostí, abychom se byli schopni vědeckými prostředky dozvědět, že žijeme v simulaci. Ve skutečnosti tak musíme spoléhat na ultimátní logický argument Occamovy břitvy. Ten říká, že při nedostatku jiných důkazů je potřeba brát nejjednodušší vysvětlení jako pravdivé. Nemáme žádné důkazy, že žijeme v simulaci, a pokud by tomu tak mělo být, pak by musela být splněna celá řada velmi komplikovaných podmínek, jako třeba, že existuje nějaká bytost, která simulaci vytvořila, že má k dispozici nekonečný výpočetní prostor a tak dále. Nejjednodušší vysvětlení je, že naše realita je skutečná, protože toto vysvětlení nepotřebuje žádné další důkazy.

Další články

Zavří­t reklamu