válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivný yaravirus má neznámou DNA

Podivný yaravirus má neznámou DNA
Zdroj: livescience.com

Na světě existuje nový virus, na kterém je podivné snad úplně všechno. Ne, nejedná se o nový koronavirus, který aktuálně trápí svět. Jde o zcela jiný virus, který byl objeven v brazilském jezeře Pampulha. Vědci virus pojmenovali yaravirus, což odkazuje k bohyni Yaře, matce všech vod v mytologii kmene Tupi – Guarani.

Tomáš Chalupa 12. března 2020

Jezero Pampulha se nachází u města Belo Horizonte a jde vlastně o velkou umělou lagunu. Skupina vědců zde odebrala před několika lety vzorky vody, které obsahovaly množství velkých virů. Ty ve vodě napadaly jednobuněčné organismy – améby. Vědci pak v laboratoři pozorovali, jak obří viry napadají améby. Přitom si ale všimli, že ve hře je ještě jeden mnohem menší útočník.

Na améby útočil také malý virus o velikosti pouhých 80 nanometrů. Všechny viry, které doposud napadaly améby, měly minimálně 200 nanometrů. Tento byl tedy rekordně malý, tím ale seznam jeho podivných vlastností zdaleka nekončil.

Když vědci zkoumali yaravirus podrobněji, zjistili, že obsahuje množství genů, které nikdy dříve nebyly zpozorovány u žádného viru. Byl to naprostý unikát. Ze 74 genů viru bylo jen 6 shodných s geny běžných u jiných virů, zbytek byl neznámý. Z oněch šesti genů navíc polovina patřila ke genům obřích virů. Yaravirus ale mezi ně nepatří.

Vědci nyní budou yaravirus izolovat a dále zkoumat, aby porozuměli jeho původu a především jeho unikátní DNA. Je dobré uvést, že virus v žádném případě nemůže napadnout člověka a není pro člověka nijak nebezpečný. Jeho výjimečné vlastnosti ale rozhodně vyvolávají množství otázek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu