Tajemný Edgar Allan Poe, otec detektivky | zdroj: YouTube


Podivný Edgar Allan Poe: oběť démona alkoholu, nebo špinavých volebních praktik?

TÉMATA: filmy | záhadná úmrtí | spisovatelé | Edgar Allan Poe

user-avatar

Tyrion

4. 02. 2015 | 07:30

Do kin nedávno vstoupil americký dobový thriller Podivný experiment natočený podle jedné z povídek mistra napětí Edgara Allana Poea. Odehrává se na přelomu 19. a 20. století v tajemné psychiatrické léčebně, kam přijíždí na zkušenou mladý medik Edward Newgate. Potkává se tu s podivným personálem i divnými praktikami a odhaluje jedno tajemství za druhým.

Autor povídky Metoda doktora Téra a profesora Péra, podle nějž zmíněný film vznikl, byl neméně podivnou postavou, kolem které se vyrojila řada legend a záhad. Zásluhou jeho prvního životopisce, Rifa Griswolda, jenž byl jeho úhlavním literárním rivalem, byl Edgar Allan Poe často vykreslován jako nenapravitelný opilec, narkoman, hrubián, šílenec a lump, jenž nebyl schopen s nikým vycházet. Celý život trpěl intenzivními depresemi, které se zhoršily po smrti jeho sestřenice Virginie, kterou si vzal za manželku v jejích pouhých 14 letech. Málem tehdy spáchal sebevraždu a dva roky po jejím skonu sám umírá. Okolnosti jeho smrti jsou však natolik bizarní a tajemné, že by posloužily jako námět na fantaskní povídku či detektivku.

Edgar Allan Poe (1809 – 1849)  byl americký romantický básník a prozaik.

Edgar Allan Poe byl nalezen 3. října 1849, jak leží ve zbědovaném stavu na chodníku před Ryanovou hospodou v Baltimoru. Zjevně blouznil a dovolával se svého lékaře Josepha Sondgrasse. Přivolaný lékař ve špinavém pobudovi poznal svého pacienta Edgara Allana Poea a nechal jej neprodleně převézt do místní nemocnice, kde jej umístili do pokoje se zamřížovaným oknem, který byl určen pro opilce. Poe tam upadá do kómatu, ze kterého se nakrátko sice probere, ale není schopen říci, co se mu přihodilo. Po čtyřech dnech umírá.

Příčina smrti dodnes zůstává záhadou. Místní noviny ten den oznámily, že Poe zemřel na překrvení mozku, což byl eufemismus pro otravu alkoholem. Jenže rodina slavného spisovatele trvala na tom, že Poe již šest měsíců před smrtí abstinoval. Při převozu do nemocnice nebyl ostatně ze spisovatele žádný alkohol cítit, a když mu lékaři v domnění, že má delirium tremens, nabídli pití, odmítl to.

Vzhledem k tomu, že se ztratila lékařská dokumentace i úmrtní list, vedou se už přes 150 let spory o to, jak zakladatel detektivního žánru vlastně zemřel. Za tu dobu na tohle téma vznikla celá řádka hypotéz. Mozkový nádor, vzteklina, cukrovka, syfilis, epileptický záchvat či dipsomanie (kvartální pijáctví) – to jsou nejčastěji uváděné příčiny spisovatelovy smrti.

John Cusack ve filmu Havran hraje spisovatele, podle jehož děl kdosi vraždí.

Okolnosti, za nichž byl Poe na ulici nalezen, však vedly i k jiným teoriím. Spisovatel, který si vždy zakládal na elegantním a upraveném zevnějšku, měl ten den na sobě špinavý, ošuntělý kabát, starý potrhaný slamák, roztrhanou a ušmudlanou košili. Obutý byl do špinavých, ošlapaných škrpálů. Oblečení mu zjevně nepadlo, jako by nebylo jeho. Vlasy měl rozcuchané, tváře špinavé a neoholené.

Jeho kufr s oblečením byl později nalezen ve 200 kilometrů vzdáleném Richmondu. Odtud Poe 27. září vyrazil na cestu do New Yorku. Proč však nedojel do cíle a zastavil se v Baltimoru, je záhadou, stejně jako to, co těch sedm dní tam vlastně dělal.

Spisovatelův kufr

V den, kdy jej tiskař Joseph Walker našel na chodníku, se v Baltimoru konaly volby, a hospoda, před níž ležel, byla volebním lokálem. To vedlo některé badatele k úvahám, že se Poe stal obětí tzv. “coopingu“. To byla běžná praxe ve Spojených státech v 19. století, kdy drsní chlápci z volebních štábů odchytávali na ulicích osamělé muže, unášeli je, zavírali do kotců, tam je ládovali opiáty a nalévali alkoholem a pak je vodili po řadě volebních místností a nutili, aby v různých převlecích házeli lístky pro stejného kandidáta. Neváhali k tomu použít i sílu pěstí. Jedno z jmen, které Poe na smrtelné posteli několikrát vyslovil, bylo Reynolds. Tak se mimochodem jmenoval předseda jedné z baltimorských volebních komisí.

Pokud to volební mafiáni přehnali s koktejlem drog, mohl Poe snadno upadnout do deliria, z něhož se už neprobral. V té době už špatně snášel alkohol a větší množství destilátu mu mohlo výrazně ublížit.

Volební místnost v USA v roce 1910 podle dobové kresby

Objasnit příčiny spisovatelovy smrti by dnes mohla snad jedině exhumace a analýza jeho ostatků. Existují však pochybnosti, zda v roce 1875 uložili hrobníci do nového hrobu s mramorovým náhrobkem skutečného Edgara Allana Poea. Údajně prý tenkrát otevřeli hrob někoho jiného. A tak tajemné zůstávají nejen okolnosti spisovatelovy smrti, ale i místo jeho posledního odpočinku.

Zvláštní rovněž je, že o tak zajímavém a záhadném životě tajemného spisovatele dosud nikdo nenatočil životopisný film, zatímco jeho tajuplné povídky inspirovaly filmaře (včetně českého režiséra Jana Švankmajera) k bezpočtu filmů. Pravda, už hezkou řádku let o tom sní herec Sylvestr Stallone...

 

user-avatar

Tyrion

4. 02. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu