válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivný doutníkovitý objekt se řítí vysokou rychlostí vesmírem do naší soustavy

Podivný doutníkovitý objekt se řítí vysokou rychlostí vesmírem do naší soustavy
Zdroj: messagetoeagle.com

Astronomové mají zase o čem přemýšlet a hlavně co zkoumat. Do naší sluneční soustavy se rychlostí 64 tisíc kilometrů v hodině řítí velmi podivný návštěvník.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2017

Objekt podlouhlého doutníkového tvaru se nazývá 1I/2017 U1 Oumuamua. Má na délku 180 metrů a na šířku 30 metrů. Ze všeho nejvíce se podobá propisce nebo dlouhému doutníku. Jako tvar komety je to velmi neobvyklé. Zdá se, že se jedná o silně protažený, nejspíše kovový objekt, který se nepodobá žádnému tělesu známému ze sluneční soustavy. Oumuamua se otáčí s periodou 7,3 hodiny a mění jasnost v poměru 1:10.

„Je to vážně unikátní objekt,“ říká astronom Ralf Kotulla. Objekt byl poprvé zaznamenán 19. října tohoto roku astronomy na Havaji. Objekt se přiřítil do naší sluneční soustavy vlivem gravitace Slunce, změnil směr a nyní zase míří pryč do vesmírného prostoru. Vědci si kladou otázku, zda je to kometa, nebo asteroid. Komety mají na svém povrchu množství prachu, což Oumuamua nemá, a celkově nejeví žádné známky kometární aktivity.

Provedená měření naznačují, že Oumuamua je pravděpodobně velmi husté, nejspíše kamenné či kovové těleso. Neobsahuje žádný led ani vodu. Povrch je v současnosti velmi tmavý a zčervenalý v důsledku dlouhodobého vystavení účinkům vesmírného záření v mezihvězdném prostoru.

Astronomy také zajímá jeho neobvyklá dráha a vysoká rychlost. Oboje neodpovídá běžným kometám, jak je známe. Původ objektu je mimo naši sluneční soustavu, přilétl od hvězdy Vega v souhvězdí Lyry. Cesta mezihvězdným prostorem od místa, kde je dnes Vega, až do sluneční soustavy trvala objektu asi 300 tisíc let. Oumuamua tak pravděpodobně cestovala galaxií po stovky milionů let, aniž by byla spojena s jakýmkoliv hvězdným systémem, než se čistě náhodou dostala do nitra sluneční soustavy.

Astronomové odhadují, že podobné mezihvězdné těleso prochází vnitřní částí sluneční soustavy asi jednou do roka. Většinou jsou to velmi slabé objekty, které se jen obtížně vyhledávají. Právě proto dosud nebyl žádný podobný objeven.

Další články

Zavří­t reklamu