Válka v sedě neboli Sitzkrieg se vyznačovala nečinností na obou stranách fronty.

Válka v sedě neboli Sitzkrieg se vyznačovala nečinností na obou stranách fronty. | zdroj: allthatsinteresting.com


Podivnou válku vyhráli Němci, byli na rozdíl od Francie aktivní

TÉMATA: druhá světová válka | německo | francie

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2018 | 10:00

Poté, co padlo Polsko, došlo ve druhé světové válce k období, kterému se říká podivná válka nebo válka vsedě. Na obou stranách fronty se nedělo prakticky nic. Což, jak se ukázalo, dalo Němcům obrovskou výhodu v následujícím tažení do Francie.

Období podivné války zahrnuje období od pádu Polska na podzim roku 1939 do vypuknutí německé ofenzivy proti Francii. Bylo to dlouhých devět měsíců bez téměř jakékoliv větší vojenské aktivity. Dokonce i za oceánem si všimli tohoto bizarního stavu, když americký senátor William Borah prohlásil: "Na téhle válce je cosi divného." Tím dal tomuto období i jeden z jeho názvů.

Samozřejmě probíhaly menší přepady či přestřelky, ale ve srovnání s tím, co se dělo v dalších fázích války, to bylo skutečně nicotné. Francouzi spustili Saarskou ofenzivu, která se ale po dvanácti kilometrech zastavila a dál už nepokračovala. Francouzi se místo původního plánu napadnout Německo rozhodli, že se budou pouze bránit, a spoléhali přitom na Maginotovu linii. To byla zásadní chyba, protože Němcům se toto mohutné opevnění později podařilo jednoduše obejít.

Ale ani Němci se v této fázi války nehnali do žádného útoku. Hitler doufal, že se mu podaří přimět Anglii, aby s ním uzavřela mír, což by nejspíš vedlo k tomu, že by se stejně zachovala i Francie. Druhá světová válka by tak nejspíš skončila dřív, než pořádně začala. Britové se v tomto období omezili na shazování letáků s výzvami ke kapitulaci nad německými městy. To Němcům mimo jiné ukázalo, že musí zapracovat na své protiletadlové obraně. Kdyby Britové místo papíru shazovali bomby, bylo by to pro Třetí říši daleko horší.

Ovšem zatímco Francouzi a částečně i Britové byli ukolébáni touto podivnou nečinností, Němci využili období k ofenzivám na jiných bojištích. Jejich ponorky vyrazily do boje proti lodní dopravě a armádě se podařilo bleskovým překvapivým útokem obsadit Norsko. Německé lodě přivezly vojsko k norským břehům, přestože na moři byla pánem Velká Británie se svým početným loďstvem. Zatímco Francouzi stále jen seděli v zákopech, Němci dokázali obsadit celou jednu významnou zemi a spustili svou ponorkovou válku, která málem srazila Británii na kolena.

Němci tak v tomto období dokázali získat velké územní zisky a dosáhnout významného strategického vítězství. Když pak vojska wehrmachtu v květnu obešla Maginotovu linii a napadla Francii, byl osud země galského kohouta během několika týdnů zpečetěn.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu