válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivného obřího tvora vyplavilo moře u ruského ostrova Sachalinu

Podivného obřího tvora vyplavilo moře u ruského ostrova Sachalinu
Zdroj: The Siberian Times
+ 4 fotky+ 5 fotek

Obrovská zkrvavená zdechlina záhadného živočicha s roztrhanými cáry masa a odhalenými kostmi se objevila na ruském ostrově Sachalinu v severním Pacifiku. Na délku měřila dvakrát tolik co člověk, měla chlupatý ocas a protáhlé čelisti, které vypadaly jako zobák. Svým bizarním vzezřením způsobila rozruch na sociálních sítích a ruští vědci zpočátku nebyli schopni mrtvé zvíře identifikovat.

Markéta Oderská 4. července 2015

Zatímco některým lidem ostatky živočicha připomínaly pravěkého dinosaura či jakéhosi prehistorického mutanta, jiní jej označili za delfínovce ganžského, což je kytovec žijící ve vodách indických řek Brahmaputry, Gangy a Indu. „Pravděpodobně je naše léto tak studené, že dokonce i indičtí delfíni v místních vodách obrůstají srstí,“ zavtipkoval na internetu jeden z komentátorů.

Podle odborníků je však nemožné, aby sladkovodní delfín přežil ve slaném oceánu. Navíc nemá srst a je mnohem menší.

Srst na ocasní ploutvi

Srst na ocasní ploutvi

„Vzhledem k jeho kůži jde o vzácný druh,“ prohlásil Nikolaj Kim z Výzkumného institutu rybolovu a oceánografie na Sachalinu. „Pochybuji, že žije v našich vodách. Mnohem pravděpodobnější je, že se sem dostal s teplými proudy. Často se tu setkáváme s tropickými a subtropickými druhy. Když se pak ochladí, tak umírají,“ dodal vědec.

Vorvaňovec velký

Vorvaňovec velký

Ruští vědci sestavili tým, dali hlavy dohromady, porovnali ostatky tvora s podobnými živočichy a nakonec došli závěru, že jde o mládě velryby z čeledi vorvaňcovitých, konkrétně o druh nazývaný Berardius bairdii, česky vorvaňovec nosatý nebo také delfín velký. Jde o o největší druh ozubených velryb, který váží 9 tun a měří až 12 metrů. Žije v severních částech Tichého oceánu a patří ke chráněným druhům. Jenže co ta chlupatá ocasní ploutev? I na to našli vědci odpověď. Všichni delfíni a velryby se totiž rodí se srstí, kterou však krátce po narození ztrácí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu