válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivné sochy z Mont’e Prama mají hypnotické oči

Podivné sochy z Mont’e Prama mají hypnotické oči
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1974 byly úplnou náhodou objeveny v zemědělské půdě poblíž Mont'e Prama na Sardinii velice zvláštní sochy. Mají pochopitelně velkou historickou hodnotu, ale to ani není tak úplně to hlavní. Nejvíce vás uchvátí jejich po celém světě proslavené oči.

Marta Šindlauerová 4. července 2021

Unikátní pískovcové sochy byly celá staletí schované v obyčejné zemědělské půdě a narazil na ně jistý zemědělec při orbě. Když pak na místo povolali archeology, zjistilo se, že půda ukrývá bohaté naleziště starověkých uměleckých výtvorů ve formě dvoumetrových soch, jejichž vznik se datuje až do 9. století před naším letopočtem. Pravděpodobně se jednalo o hrobku, v níž tyto sochy střežily pohřbené; existuje i domněnka, že byly kamenné postavy součástí nějaké svatyně. Archeologové ale neměli to štěstí, že by našli sochy v celku. Dohromady nasbírali odborníci přes pět tisíc větších či menších úlomků včetně patnácti hlav a dvaceti dvou trupů. Z počtu úlomků pak restaurátoři odhadli, že soch bylo v zemi původně uloženo čtyřicet čtyři. Plně zrenovovat se podařilo dvacet pět z nich. Zajímavostí je, že ke spojování úlomků nebyla spotřebována jediná kapka lepidla!

Thumbnail # Proč mají antické sochy mužů malé penisy?
Mohlo by Vás zajímat:

Proč mají antické sochy mužů malé penisy?

Všechny sochy zdaleka nejsou stejné, některé jsou typově takřka identické a právě z nich se dá vymezit šest lukostřelců, šestnáct bojovníků se štíty nad hlavou a šest postav s kombinovanou výbavou složenou z mečů, brnění, helem a štítů. Některé části jsou pak bohatě ozdobeny ornamenty. To, co je na na sochách nejvíc neobvyklé, jsou ale jejich oči. Každé oko má formu dvou dokonalých kružnic, čímž zraky soch působí doslova hypnotickým dojmem. Za pozornost stojí také ústa, která jsou tak tenká, úzká a malá, že je obtížné je vůbec rozeznat. Kromě postav se podařilo dát dohromady také třináct modelů staveb kuželovitého tvaru se seříznutým vrchem, které jsou typické pro nuragskou civilizaci. Právě nuragská civilizace, která je pro Sardinii charakteristická, za těmito prazvláštními sochami stojí. Nuragové obývali Sardinii po dobu více než dvou tisíc let až do zhruba druhého století našeho letopočtu.

A ještě jedno unikátní prvenství montepramské sochy mají: je to jediný archeologický nález v historii Evropy, který zahrnuje tak velkou skupinu soch, navíc v životní velikosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu