Zastaralý navigační systém – letecké směrovky z betonu

Zastaralý navigační systém – letecké směrovky z betonu | zdroj: www.abovetopsecret.com


Podivné obří směrovky vedou napříč celou Amerikou. Kdo je vytvořil?

TÉMATA: letectví | navigace

user-avatar

Jan Kyzlink

17. 03. 2015 | 07:15

Umíte si představit, že byste zabloudili někde v Nevadské poušti a neměli po ruce svůj chytrý telefon s GPS navigací? Teď si představte, že jste pilot a jediné, podle čeho se můžete orientovat, jsou výrazné body v krajině, nad kterou letíte. Jenže co když je špatné počasí nebo tma?

Dlouho před tím, než byl vynalezen radar a moderní navigační přístroje, byla ve Spojených státech zahájena poštovní letecká služba. Dobrovolně se do ní zapojili ostřílení piloti z první světové války, kteří k přepravě pošty používali již nepotřebné válečné letouny, což byly převážně dvojplošníky s otevřeným kokpitem. Aby pošta dorazila včas, museli létat za každého počasí, a to i v noci. Létání tehdy bylo opravdovým dobrodružstvím a letci nezřídka riskovali své životy.

Aby jim létání usnadnili, schválil Americký kongres v roce 1920 výstavbu sítě leteckých majáků, které měly pilotům svítit na jejich leteckých trasách. Jednalo se o 15 metrů vysoké věže umístěné na obrovských žlutě obarvených šipkách z betonu, které ukazovaly směr trasy. Byly rozestavěné po zhruba 16 kilometrech od sebe napříč Amerikou a za jasné noci byly vidět z výšky okolo 10 tisíc metrů.

S vynálezem rádia a radaru však tento navigační systém rychle zastaral a za druhé světové války byly ocelové věže strženy a zrecyklovány jako kovošrot k válečným účelům.

Obří směrovky však na zemi zůstaly, a byť vybledly a zarostly travou, stále vyznačují 4 230 kilometrů dlouhou trasu , která se táhne od Atlantiku k Pacifiku. Američané si je chrání a udržují jako svou historickou památku a nostalgickou připomínku počátků aeronautiky.

user-avatar

Jan Kyzlink

17. 03. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu