válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivné obří směrovky vedou napříč celou Amerikou. Kdo je vytvořil?

Podivné obří směrovky vedou napříč celou Amerikou. Kdo je vytvořil?
Zdroj: www.abovetopsecret.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Umíte si představit, že byste zabloudili někde v Nevadské poušti a neměli po ruce svůj chytrý telefon s GPS navigací? Teď si představte, že jste pilot a jediné, podle čeho se můžete orientovat, jsou výrazné body v krajině, nad kterou letíte. Jenže co když je špatné počasí nebo tma?

Jan Kyzlink 17. března 2015

Dlouho před tím, než byl vynalezen radar a moderní navigační přístroje, byla ve Spojených státech zahájena poštovní letecká služba. Dobrovolně se do ní zapojili ostřílení piloti z první světové války, kteří k přepravě pošty používali již nepotřebné válečné letouny, což byly převážně dvojplošníky s otevřeným kokpitem. Aby pošta dorazila včas, museli létat za každého počasí, a to i v noci. Létání tehdy bylo opravdovým dobrodružstvím a letci nezřídka riskovali své životy.

Aby jim létání usnadnili, schválil Americký kongres v roce 1920 výstavbu sítě leteckých majáků, které měly pilotům svítit na jejich leteckých trasách. Jednalo se o 15 metrů vysoké věže umístěné na obrovských žlutě obarvených šipkách z betonu, které ukazovaly směr trasy. Byly rozestavěné po zhruba 16 kilometrech od sebe napříč Amerikou a za jasné noci byly vidět z výšky okolo 10 tisíc metrů.

S vynálezem rádia a radaru však tento navigační systém rychle zastaral a za druhé světové války byly ocelové věže strženy a zrecyklovány jako kovošrot k válečným účelům.

Obří směrovky však na zemi zůstaly, a byť vybledly a zarostly travou, stále vyznačují 4 230 kilometrů dlouhou trasu , která se táhne od Atlantiku k Pacifiku. Američané si je chrání a udržují jako svou historickou památku a nostalgickou připomínku počátků aeronautiky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu