válkaČeskoslovenskoobjevy

Podivná úmrtí vědců pracujících na tajných projektech: co všechno věděli, že museli umřít?

Podivná úmrtí vědců pracujících na tajných projektech: co všechno věděli, že museli umřít?
Zdroj: theghostdiaries.com

V osmdesátých letech se událo mnoho případů podivného úmrtí. Všichni mrtví pracovali pro společnost Marconi Systems, která je dnes součástí zbrojního komplexu BAE systems. Vypadá to, že se někdo zbavoval lidí pracujících na vývoji utajených zbraní.

Tomáš Chalupa 3. září 2015

Celá řada podivných úmrtí spojených s firmou Marconi Systems začala v březnu 1982. Profesor Keith Bowden, jeden z klíčových pracovníků společnosti, sjel se svým vozem ve vysoké rychlosti z tříproudové dálnice, narazil do kolejí a zabil se. Podle vyšetřování šlo o nehodu. V březnu 1985 se výstřelem z brokovnice zabil Roger Hill, další pracovník firmy. Policie případ uzavřela jako sebevraždu.

O měsíc později našli na chodníku před hotelem West Africa tělo Jonathana Welshe, externího spolupracovníka Marconi Systems. Prý vypadl z balkonu hotelu a zabil se. Welsh si opakovaně stěžoval rodině i kolegům, že ho někdo sleduje. Bál se o život. V srpnu 1986 skočil z mostu Vimal Bhagvangi Dajimbhai, pracující pro jednu z poboček společnosti.

O devět týdnů později zahynul za velmi podivných okolností přední programátor Marconi Systems Arshad Sharif. O jeho smrti psaly noviny jako o děsivé. Sharif omotal provaz kolem stromu a druhý konec si uvázal kolem krku. Pak vlezl do auta a sešlápl plyn. Provaz mu zlomil vaz. Podle policie opět sebevražda. Tělo profesora Johna Brittaina našli v jeho zavřené garáži. Smrt byla stanovena jako přílišné vystavení se plynům z auta. Ve stejný den, kdy zahynul Brittain, zmizel ze svého domu také programátor Avtar Singh-Gida. Jeho rodina se obávala nejhoršího. Singh-Gida však nezemřel. Našli ho o dvanáct týdnů později v Paříži. Nebyl schopen si vzpomenout, jak se tam dostal ani co po celou dobu dělal.

Dokonce už i v britském parlamentu vzbudily úmrtí lidí z Marconi Systems podezření. Poslanec John Cartwright pronesl: „Tato úmrtí velmi snižují možnost, že šlo o pouhou náhodu.“ A to zdaleka nebyl konec. Nedlouho po jeho slovech se v garáži otrávil plyny Peter Peapell, který pracoval jako konzultant na tajných projektech Marconi Systems. Ve stejný měsíc se v garáži otrávil i inženýr David Skeels. Victor Moore se předávkoval drogami a zemřel. Hned po něm David Sands naložil své auto bombami s plynem a v plné rychlosti narazil do budovy restaurace. Smrt byla okamžitá. Stuart Gooding na Kypru narazil se svým autem v plné rychlosti do náklaďáku. I on zemřel. V ten samý den skočil z mostu v Maidenhedu David Greenhalgh. Pracoval na stejném projektu jako Sands.

Výčet mrtvých by mohl dále pokračovat. Zemřelo ještě několik dalších pracovníků Marconi Systems. Všichni páchali sebevraždy ve svých garážích nebo skákali z mostů. Někteří zemřeli i jinak. Alastair Beckham se zabil elektrickým proudem, dráty si připojil na hruď a do úst. Proud použil také John Ferry, který si dráty připojil ke svým zubním plombám a uškvařil se tak. Marka Wiesnera našli mrtvého s igelitovým pytlem na hlavě a s páskou kolem úst. Prý to byly nepodařené sexuální hrátky. Malcolm Puddy šel za svými nadřízenými s tím, že má pro ně mimořádně důležitou informaci. Ještě ten den zmizel a jeho tělo se našlo o několik dní později v řece.

Všechna úmrtí spojená s firmou Marconi Systems nebyla nikdy vyšetřována jako celek. Každá jednotlivá smrt byla uzavřena jako nehoda nebo sebevražda. Přitom jen pouhý výčet ukazuje, že stěží mohlo jít o náhodu. Zemřelo celkem 25 lidí. Kdo stál za těmito podivnými úmrtími? Zbavovala se firma nebo britská tajná služba lidí, kteří věděli příliš mnoho? Byla za tím KGB? Nebo šlo o utajení existence mimozemšťanů, programu hvězdných válek a supertajných zbraní? Nikdy se to už nejspíš nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu