Pro získání exponátů je František Daněk ochoten hodně riskovat

Pro získání exponátů je František Daněk ochoten hodně riskovat | zdroj: myinsulators.cz


Podivná sběratelská vášeň Františka Daňka: kvůli bleskojistkám a izolátorům leckdy riskoval i život

TÉMATA: sbírky | unikáty | muzea

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 03. 2019 | 14:00

Sbírat izolátory a bleskojistky a dokonce si z těchto předmětů udělat muzeum, to rozhodně není běžný koníček. Ovšem to neplatí pro zapáleného fanouška elektrické energie Františka Daňka z obce Dvořiště nedaleko Pacova. Jeho soukromá sbírka těchto zařízení je největší v Česku i v celé Evropě.

Své muzeum umístil do starého, ovšem velmi pěkně zrekonstruovaného mlýna. Je zde na 5 600 izolátorů a 700 bleskojistek, jejich počet neustále stoupá, protože Daněk v hledání nových exponátů pokračuje. Na začátku to byl desetiletý kluk, který našel pod transformátorem zbytky nějakého porcelánového předmětu. „Montéři, kteří přijeli transformátor opravit, mi vysvětlili, že to jsou pozůstatky vybuchlé bleskojistky. V jejich autě mi padl do oka ještě úplně nový porcelánový izolátor. Když jsem ho z nich začal mámit, řekli, že mi ho dát nemohou, ale že mi věnují starý, který jedou vyměnit. A taky mi ho pak opravdu přivezli. Rozbitou bleskojistku jsem slepil kanagomem a s izolátorem tak vytvořil základ mé sbírky,“ popsal začátky své sběratelské kariéry pro server ireceptar.cz český sběratel.

Dříve hledal bleskojistky a izolátory pod opravovanými transformátory, protože tam je často montéři zakopávali. Také šplhal za úlovky po střechách domů a továren, což bylo mnohdy mimořádně nebezpečné. Později už si vypracoval sofistikovanější systém, kdy má zmapováno, který transformátor má projít opravou. Někdy musí přijet s náklaďákem, aby odvezl třeba pětimetrovou bleskojistku, jindy mu stačí osobní vůz.

A zdaleka už se neomezuje jen na Českou republiku. Exponáty shání po celém světě, čilé kontakty má se Spojenými státy, ale vlastní i  kousky i z Číny, Brazílie, Austrálie, Kanady, Nového Zélandu nebo Japonska. Mezi největší unikáty, které se mu podařilo získat, je izolátor elektrického drátu z koncentračního tábora Osvětim.

Daněk jde často přímo ke zdroji, tedy k správcům rozvodných zařízení. Někdy mě vyženou, jindy mě nechají pohrabat se v kontejnerech s odpadem nebo mi dokonce věnují nějaký nový kus,“ dodává Daněk. Při svém pátrání dokonce narazil na tajný zazděný sklad elektrojističů, kam jistý obchodník ukryl své zboží před Němci. „Pak už tam ten sklad nechal, protože ho neměl důvod rušit. Pak ho objevili příbuzní a já jsem se o něm dozvěděl od jednoho kolegy, co sbíral rádia,“ vysvětluje Daněk. V Itálii ho zase málem zatkla policie, když odstrojoval jeden opuštěný sloup elektrického vedení. „Sepsali se mnou protokol a nechali mě být,“ uzavírá Daněk.

Pokud si chcete unikátní sbírku prohlédnout, máte možnost kdykoliv, protože muzeum je otevřeno po celý rok. Je potřeba se jen dopředu telefonicky ohlásit. Vstupné je dobrovolné. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 03. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu