válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se na tuhle bestii na kolech. Nosorožec zvládne bažiny, řeky i bahno

Elie Aghindes byl velký vynálezce a inženýr, který si nechal patentovat mnoho vynálezů, mezi nimi i dokonalou past na myši. Velký zájem ale vzbudil jeho Rhino, tedy Nosorožec, což bylo velké čtyřkolové vozidlo. Agindes totiž jednou viděl, jak na stavbě jezdí buldozer, a rozhodl se, že je možné jeho konstrukci vylepšit.

Tomáš Chalupa 14. října 2015

Rhino byl poháněn motorem Ford a dokázal po silnici jet rychlosí 75 kilometrů za hodinu. To byla na rok 1955 neuvěřitelná rychlost, vlastně je to solidní rychlost i dnes. Stroj si hravě poradil s bažinami, blátem, sněhem nebo jiným terénem. Jeho předností byla dvě přední mohutná kola, která mu dodávala velkou stabilitu. Rhino se nepřevrátil na střechu ani při náklonu 75 stupňů. Kola mohla sloužit jako plováky, takže Rhino mohl plout po řece.

Elie Aghindes dokázal postavit dva tyto stroje. Ten druhý byl menší, poháněný slabším motorem, kterému se proto říkalo Baby Rhino. Oba se vyráběly v továrně Marmont-Harrington v Indianapolis. Vynálezce je předvedl na veřejné přehlídce, kde demonstroval jejich schopnosti, ale do sériové výroby se nikdy nedostaly. Přesto je tato podivuhodná technologie dodnes obdivována odborníky i laiky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu