válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se na to, jak vypadal první laptop historie

Podívejte se na to, jak vypadal první laptop historie
Zdroj: vintage.es

Dnes si bez nich neumíme představit život. Mají je děti, studenti, ženy na mateřské, už i někteří senioři a samozřejmě všichni manageři. Ano, řeč je o noteboocích neboli laptopech. Je jich všude plno, přesto musel někde v historii existovat jeden, který byl první. Tím prvním byl počítač Osborne 1.

chalkon 30. března 2017

Osborne 1 se začal byl vyvinut už v roce 1981 společností Osborne Computer Corporation. Firma jej inzerovala a prodávala jako první přenosný počítač na světě, který se dá jednoduše nosit v ruce. Byl dokonce vybaven vlastní přídavnou baterií, takže nemusel být zapojen do sítě.

Vážil 12 kg, stál 1 795 dolarů a používal tehdy populární operační systém CP / M. Měl maličkou pětipalcovou (13 cm) obrazovku a neuměl zobrazovat více než 52 znaků na jednom řádku. Proto počítač disponoval joystickem, pomocí kterého se dal řádek posouvat a bylo tak možné vložit na jeden řádek až 128 znaků.

Počítač byl od začátku konstruován s myšlenkou jeho častého přenášení, a to byl také jeden z důvodů, proč byla obrazovka tak extrémně malá. Pokud by byla větší, zabírala by více místa a také by byla těžší, což by se jednak podepsalo na možnosti přenášení, a jednak při případném pádu by byl Osborne 1 náchylnější k poškození. Celý počítač byl designován tak, aby se vlezl jako příruční zavazadlo do letadla. Součástí jeho pouzdra byly také otvory na diskety.

Dnes je tento muzeální kousek už opravdu prehistorický. Byly ale doby, kdy byl vrcholem techniky a prvním průkopníkem malých přenosných počítačů.

Další články

Zavří­t reklamu