Bitevní vřava nad kostely ve Vrontadosu

Bitevní vřava nad kostely ve Vrontadosu | zdroj: amusingplanet.com


Podívejte se na rachejtlovou válku ve městě Vrontados

TÉMATA: řecko | oslavy | velikonoce

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2020 | 10:30

K řeckým Velikonocům patří neodmyslitelně ohňostroje. Na ostrově Chios ve městě Vrontados se ale s pouhými ohňostroji nespokojili. Tradičně tam na Velikonoce pořádají velkou rachejtlovou bitvu mezi dvěma soupeřícími církevními kongregacemi – Angios Marcos a Panaghia Ereithiani.

Příslušníci obou kongregací se shromáždí u svých kostelů, které se nachází na vrcholech dvou kopců asi 400 metrů od sebe. Pak na sebe začnou střílet rachejtle, které létají přes údolí pod nimi. Je to fascinující podívaná. Cílem je zasáhnout věž se zvonem opozitního kostela. Zásahy se počítají, kdo má na konci vyšší počet zásahů, ten vyhrává.

Celá událost, která se řecky nazývá Rouketopolemos, tedy doslova raketová válka, je samozřejmě sledována diváky v údolí. Původ této tradice sahá hluboko do osmanské éry. Tehdy se prý střílelo skutečnými děly, což ale osmanské úřady v roce 1887 zakázaly. Od těch dob se používaly rachejtle naplněné střelným prachem.

I dnes je tento způsob oslav Velikonoc poněkud nebezpečný, a proto jsou kostely i domy v okolí kostelů opancéřovány železnými pláty. Přesto jsou na mnoha domech viditelná drobná poškození, nějaký ten šrám utrpí občas i lidé. Možná i to je důvod, proč mnoho místních obyvatel požaduje zákaz této tradiční oslavy. Na druhou stranu na Rouketopolemos se sjíždějí davy turistů, takže to pro městečko představuje důležitý zdroj příjmů. K zákazu raketových válek se tak zatím žádná municipalita neodhodlala.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2020 | 10:30

Zavří­t reklamu