válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se na palubu největší ponorky světa, než skončí ve šrotu

Podívejte se na palubu největší ponorky světa, než skončí ve šrotu
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 27 fotek+ 28 fotek

Největší ponorky světa postavili v Sovětském svazu. Jedná se o giganty v kódovém označení NATO Typhoon neboli Tajfun. Šest ponorek bylo spuštěno na vodu, ale nyní čekají na sešrotování.

Tomáš Chalupa 2. června 2015

Ponorky z projektu 941, jak se třída Typhoon nazývala v Sovětském svazu, byly určeny jako zbraně prvního jaderného útoku. Měly za úkol zasáhnout v případě jaderné války USA. Jejich působištěm měl být Severní ledový oceán. Právě zde bylo jediné místo, kde se mohly ponorky nepozorovaně dostat do blízkosti USA. Praskání ker, volání velryb, mělká moře, to vše prakticky znemožňovalo jakoukoliv detekci sonarem. Tady byly bezpečné vody pro tyto ocelové obry.

Výzbroj byla uzpůsobena tomu, že po tomto útoku už neměla přijít ze strany nepřítele žádná odveta.Na palubě bylo 20 jaderných střel, mohly být odpáleny téměř současně. Zvláštností je, že loď je uvnitř rozdělena na dvě části paralelními tlakovými trupy. Ponorka tak netvoří jeden tubus, ale dva, na některých místech dokonce čtyři. Při zničení jednoho vnirřního válce by loď měla zůstat ovladatelná a funkční. Aby nedošlo k závažnému poškození, tomu má zabránit titanový trup, který je mimořádně odolný proti výbuchům torpéd.

Pohonnou jednotku tvoří dva vodou chlazené jaderné reaktory o výkonu 190 MW. Nechybí samozřejmě bohatá sonarová a další elektronická výbava. Ponorky třídy Typhoon byly oprávněně pýchou sovětského námořnictva. Jejich osud je však nyní již zpečetěn. Ze šesti plavidel byla už čtyři sešrotována a zbytek stejný osud v brzku čeká. V aktivní službě je jen jedna – Dmitri Donskoj, která slouží jako testovací platforma střel Bulava.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu