válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se na palubu luxusní jachty Romanovců, skončila bohužel neslavně

Podívejte se na palubu luxusní jachty Romanovců, skončila bohužel neslavně
Zdroj: messynessychic.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Standart byla největší a neluxusnější jachta své doby. Patřila vládnoucímu carskému ruskému rodu Romanovců a kotvila převážně na Krymu.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2016

Ke stavbě jachty dal příkaz car Alexandr III. v roce 1893. O dva roky později už byl Standart spuštěn na vodu. 128 metrů dlouhá a 15 metrů široká loď byla plovoucím luxusem, se kterým se nemohla rovnat žádná jiná loď té doby. Podlahy a interiéry byly z mahagonu, nechybělo zlaté obložení, křišťálové lustry. Plavidlo mělo dokonce svou vlastní kapli.

Lodi velel podle předpisů viceadmirál, přestože reálně byl kapitánem lodi námořní kapitán. V roce 1907 loď ztroskotala na skalách u pobřeží Finska. Nepotopila se však, podařilo se ji zachránit a opravit. S vypuknutím první světové války byla loď umístěna do suchého doku. Tam ji zastihl konec války i konec carského rodu. Vláda nařídila loď odstrojit, částečně rozebrat a nakonec z ní udělali minolovku sovětského námořnictva pojmenovanou Marti.

V roce 1941 byla Marti poškozena v Kronstadtu při náletu německého letectva. Byla znovu opravena a sloužila až do konce druhé světové války. Pak u ní udělali školní vývcikovou loď Oka. Definitivně byla rozebrána a sešrotována až v roce 1963 v estonském Tallinu. To byl konec někdejší carské pýchy moří.

Další články

Zavří­t reklamu