válkaČeskoslovenskoobjevy

Tajemného tvora zachytila kamera na dně Indického oceánu

+ 4 fotky+ 5 fotek

Mezinárodní výzkumná expedice Five Deeps Expedition se se svou ponorkou vydala až na dno Jávského příkopu v Indickém oceánu. A v této extrémní hloubce objevila podivného tvora, který vypadal jak balon na provazu.

Tomáš Chalupa 1. června 2019

Záhadný tvor byl spatřen v hloubce asi 7192 metrů. „Nestává se často, abychom spatřili něco tak mimořádného, že zůstaneme beze slov úžasem,“ řekl Alan Jamieson, hlavní vědec expedice. Vědci zatím netuší, na jaký druh živočicha vlastně narazili, ale jsou přesvědčení, že se jim to brzy podaří zjistit. Mohlo by se jednat o dosud neznámý druh ze třídy sumek, které žijí přisedlé na mořském dně. Od těchto mořských živočichů se však nově objevený tvor značně liší, takže existuje velká pravděpodobnost, že zvíře patří dosud neznámému druhu.

Na záběrech je vidět, že se živočich drží oceánského dna pomocí dlouhého chapadla. Pravděpodobně tak činí proto, aby zabránil pohybu kvůli seizmicky aktivnímu dnu. Délka chapadla zvířeti dovoluje zvedat se až o metr.

Název expedice Five Deeps odkazuje k jejímu hlavnímu cíli, kterým je ponoření do nejhlubších míst světových oceánů. Tým natáčí dokument pro kanál Discovery. Kromě Indického oceánu expedice již propátrala část Jižního oceánu a Atlantiku, dále ji čeká ponoření do Tichého a Severního ledového oceánu. Ponorka týmu je vybavena nejlepším civilním sonarem na světě, kterým je Kongsberg EM124. Tímto sonarem propátrává nejhlubší místa v oceánech a je tak možné, že se budou opravovat světové tabulky. Sonar totiž může odhalit doposud neobjevené prohlubně a průrvy. Zatím však objevili jen tohoto podivného tvora s dlouhým ocasem vznášejícího se ladně nad mořským dnem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu