Nejosamělejší dům na Islandu je vlastně lovecká chata.

Nejosamělejší dům na Islandu je vlastně lovecká chata. | zdroj: thevintagenews.com


Nejosamělejší dům na Islandu, kam se prý chtěla ukrýt před světem zpěvačka Björk

TÉMATA: ostrovy | island | björk

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 09. 2019 | 10:30

Island je sám o sobě místem, kde není nouze o nejrůznější samoty a odlehlé usedlosti. Ale když je dům na malém ostrůvku u Islandu a jinak kolem není nic než moře, přídomek nejosamělejší mu právem náleží.

Na počátku tohoto tisíciletí vzbudil na Islandu rozruch záměr tehdejšího premiéra Davíða Oddssoa věnovat slavné islandské zpěvačce Björk ostrůvek Elliðaey. Zpěvačka na něm chtěla žít v naprosté izolaci od společnosti a tvořit své umění. Objevilo se i několik snímků s ostrovem a domkem uprostřed, který byl označován jako zpěvaččina rezidence. Bohužel celá věc byla tak trochu kachna. Zpěvačka totiž měla zájem o jiný ostrov, ale zřejmě vinou přepisu se chybně psalo o Elliðaey. Dům na snímku byl starý 50 let a rozhodně nepatřil Björk. A není pravda ani to, že by nějaký ostrov dostala zdarma od vlády. Účastnila se veřejné aukce, kde nezvítězila, protože v jejím průběhu změnila názor a o ostrov přestala mít zájem.

Nicméně veřejnost se dále o ostrov zajímala a především chtěla vědět, co je to za opuštěný dům. Mluvilo se o nejrůznějších bizarnostech, jako například že jde o úkryt před apokalypsou nebo že dům je obydlen skupinou sektářů. Nic z toho nebyla pravda, a podobné informace se objevovaly zejména na neseriozních webech.

Ve skutečnosti se na ostrově před třemi stoletími usadila skupina pěti rodin, které zde vytvořily poklidnou komunitu zaměřenou na rybolov a pěstování dobytka. Bohužel přílišná izolovanost přinášela mnoho problémů a komunita neprosperovala, ale naopak se zmenšovala. Poslední obyvatel opustil ostrov ve 30. letech minulého století.

O dvacet let později ale Islandská lovecká federace postavila na ostrově loveckou chatu pro ty, kteří by zde chtěli lovit vodní pátky papuchalky. Na ostrov se dá sice dostat pohodlně na člunu z pevniny, ale přístup je poměrně krkolomný, a navíc na ostrov mohou pouze držitelé speciálního loveckého průkazu. V domě není tekoucí voda ani elektřina a slouží jen jako přístřešek před nevlídným počasím. Je zde ale sauna, což je zařízení, které Islanďané staví prostě všude. Záhada tajemného domu na ostrově je tak vyřešena.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 09. 2019 | 10:30

Zavří­t reklamu