válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se na naprosto unikátní fotografie dokumentující nešťastnou Shackeltonovu výpravu

Podívejte se na naprosto unikátní fotografie dokumentující nešťastnou Shackeltonovu výpravu
Zdroj: mashable.com
+ 43 fotek+ 44 fotek

Polárník a cestovatel Ernest Shackelton vyplul v roce 1914 s lodí Endurance na mimořádně obtížnou výpravu. Nehodlal dobýt Jižní pól, protože ten už dobyl Amundsen. Hodlal přejít přes celý kontinent cestou dlouhou 1800 mil. Osobně vybral 28 členů výpravy a všichni pak po nezbytných přípravách vypluli z Buenos Aires vstříc Antarktidě. Na následujících unikátních fotkách můžete vyrazit spolu s výpravou.

Tomáš Chalupa 18. října 2015

Loď brzy narazila na nečekaně silné masy ledu. Dva měsíce se nebyla schopna pohnout z místa a nakonec zůstala v ledu zcela uvězněna. Místo zdolávání Antarktidy tak před expedicí vznikl nový úkol – přežít zimu na ledových krách kolem lodi.

Posádka využívala psí spřežení k dopravě věcí z lodi a kolem lodi vyrostlo také několik iglú. K utužení morálky se hrály hry uvnitř lodi, venku se zase pěstovaly sporty, zejména fotbal. Pobyt na lodi i v táboře byl monotónní a fyzicky náročný, přesto to vypadalo, že posádka nakonec vydrží, než ledy povolí. Jenže loď byla ledovými krami tisknuta stále silněji a hrozilo bezprostřední nebezpečí rozdrcení trupu. Shackelton dal 27. října 1915 povel, aby všichni opustili Endurance. To byla těžká rána.

Začalo být zle. Museli být utraceni nejslabší psi. Tábor musel být rozšířen, aby mohl být trvale obydlen. Všechny zásoby a další věci byly z Endurance převezeny na led. 21. prosince 1915 se Endurance potopila pod náporem ledových ker.

„Jsme naživu a zdraví, máme zásoby a vybavení pro úkol, který leží před námi. Musíme všichni v pořádku dojít na pevninu. Je těžké napsat, co cítím,“ napsal si do deníku Shackelton. Veškeré naděje na expedici zmizely, nastal boj o holé přežití.

Brzy byli snědeni všichni psi. Na obzoru sice byla vidět země, ale nebylo možné se k ní dostat kvůli masám ledových ker, které tvořily neprostupné bariéry. Kra, na které byl tábor, se začala lámat. Všichni museli nastoupit do třech záchranných člunů, které zachránili z Endurance. O měsíc později se Shackeltonově výpravě podařilo přistát na Sloním ostrově. Nehostinný kus kamene obývaný jen tuleni a tučňáky nehrozil potopením, ale k záchraně měli Shackeltonovi muži ještě daleko. Jediná lidská základna byla vzdálena 925 mil na South Georgia Islandu.

Shackelton nařídil připravit jeden člun na cestu na otevřeném moři. 24 května 1916 vyrazil na cestu společně s pěti dalšími muži. Zásoby měli na měsíc. Pokud se do měsíce nedostanou k civilizaci, bude s celou výpravou konec a všichni zemřou. Zbytek posádky zůstal na Sloním ostrově v naději, že Shackelton přivede pomoc.

Vyrazili v chatrném člunu na rozbouřené ledové moře. Strávili na něm 14 dní v extrémně nepříznivých podmínkách. Přesto zcela vyčerpaní dopluli na South Georgia Island. Základna rybářů byla ale na jeho opačném konci. Shackelton se dvěma muži dokázal nemožné a za 36 hodin nepřetržitého pochodu dorazil konečně k velrybářské stanici. Trvalo další tři měsíce, než se podařilo zachránit muže ze Sloního ostrova, ale Shackeltonova výprava byla nakonec zachráněna. Dodnes patří k nejnáročnějším a nejdobrodružnějším podnikům, jaké kdy kdo vykonal.

Další články

Zavří­t reklamu