Liverpoolské podzemí láká nadšence, aby odhalili jeho tajemství.

Liverpoolské podzemí láká nadšence, aby odhalili jeho tajemství. | zdroj: yournewswire.com


Podívejte se na fotky záhadného liverpoolského podzemí

TÉMATA: velká británie | záhady | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 09. 2015 | 14:00

Přes patnáct let místní obyvatelé prohledávali a prokopávali 200 let staré podzemní chodby pod Liverpoolem. Nikdo netuší, kde se tam vzaly ani k čemu měly sloužit.

Jedna z teorií říká, že stavbu podzemního komplexu zorganizaoval a zaplatil bohatý obchodník s tabákem Joseph Williamson v roce 1769. Vchod do podzemí byl pod jeho vlastním domem. Ovšem o celém podniku neexistují žádné písemné záznamy ani není jasné, k čemu měl tedy komplex sloužit. Sám Williamson si  nevedl o svém podnikání záznamy,  je dokonce možné, že chtěl postavit tunely v tajnosti. Možná zde chtěl skladovat neproclený kontraband, ovšem stavba takového komplexu by se mu stěží vyplatila. Ovšem existují i názory, že Williamson byl členem nějaké náboženské sekty a tyto prostory měly sloužit k tajným obřadům. Prý se zde mohli snažít přečkat soudný den.

Podzemní chodby byly každopádně vybudovány zhruba před 200 lety. Bylo na to potřeba velké množství lidí a také zkušení inženýři, kteří by chodby vyprojektovali. V té době se ještě ani nestavěly velké železniční tunely, které se v Anglii začaly objevovat až v 19. století. Jde tedy o unikátní architektonický počin. O to více badatele trápí, že netuší, kdo dílo postavil a proč. Nadšencům se od roku 2001, kdy byly tunely objeveny, podařilo podzemí prozkoumat a vytáhnout z něj mnoho historických předmětů. Kolem Williamsových tunelů krouží badatelé a nadšenci z celé Anglie, aby rozřešili jejich tajemství. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 09. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu