válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se na fotky kácení obřích stromů v Britské Kolumbii

Podívejte se na fotky kácení obřích stromů v Britské Kolumbii
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

S dokončením Kanadské pacifické železnice se velmi rozhýbal trh se dřevem v této oblasti. Konečně bylo možné těžit dřevo v hustých lesích Britské Kolumbie a následně je přepravovat vlakem na pily. Těžbu dřeva v Britské Kolumbii zachycují následující snímky.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2020

Ve 30. letech minulého století už více než polovina vytěženého dřeva v Kanadě pocházela z Britské Kolumbie. Dřevaři pracovali na plné obrátky šest dní v týdnu a žili permanentně uprostřed lesů v chýších, které si sami budovali. Ve dřevařských táborech panovala velmi přísná pravidla. Žádný alkohol v práci a žádné mluvení u jídla. Zdá se to podivné, ale obě nařízení měla svůj smysl. Alkohol byl při práci s obrovitými stromy a v jejich korunách desítky metrů nad zemí velmi rizikovým faktorem. Nikdo se nechtěl v lesích zranit, protože pomoc byla daleko. A jídlo bylo hlavním bodem celého dne. Práce byla fyzicky extrémně namáhavá, a tomu také musel odpovídat příjem energie (podle některých pramenů spálil dřevař 7000 kalorií za den). Muži dostávali v pravdě dřevorubecké porce, a měli mít absolutní klid na jeho konzumaci. Kdo jedl, ten nesměl být rušen, ovšem na jídlo bylo vyhrazeno jen 15 minut. Takže se muselo rychle bagrovat.

Kácely se zejména jedle douglasky a smrky. Všechno velké vzrostlé kusy, kterých bylo všude plno. Musely se pak složitě dopravovat po zmrzlých lesních cestách na místo určení. Někdy pomáhaly volská spřežení, jindy traktory a pásové tahače. Zatímco v počátcích těžby se většina dřeva převážela do Velké Británie, později se dřevaři přeorientovali na americký trh, který byl po dřevu extrémně hladový a platil lépe než Britové. Navíc velké firmy na výrobu celulózy ve Spojených státech investovaly masivně do Britské Kolumbie a tamních dřevařských společností. K boomu došlo zejména po vstupu Spojených států do války. Dřevaři zkrátka měli stále co dělat a odbytiště pro jejich dřevo se vždy našlo. Ale rozhodně to nebyla lehká práce, jak ukazují dobové fotografie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu