válkaČeskoslovenskoobjevy

Teslova věž v Rusku opravdu metá blesky

Zatímco pravá Teslova věž postavená v roce 1900 v USA nebyla nikdy dokončena, v Sovětském svazu postavili jednu věž, která skutečně fungovala. Její provoz je ovšem mimořádně drahý, takže drtivou většinu času byla vypnutá. Ovšem je stále funkční.

Tomáš Chalupa 22. října 2018

Obří generátor byl postaven na principu myšlenek Nikoly Tesly, největšího génia, přezdívaného Pán blesků. Jeho využití ovšem bylo minimální, testovala se na něm pouze odolnost letadel vůči bleskům. Zařízení o výkonu 6 megavoltů, postavené v sedmdesátých letech nedaleko Moskvy, je jedno z nejsilnějších na světě a je schopno vyprodukovat výboj o délce 200 metrů. Po rozpadu Sovětského svazu byly aktivity na generátoru pozastaveny.

Celý komplex je pro veřejnost uzavřen a obklopen hlubokými lesy, přesto se sem sjíždějí „urban exploreři“, aby si prohlédli toto fascinující zařízení. Ovšem vystavují se zde mimořádnému nebezpečí. „Některé lidi dělily jen vteřiny od jejich smrti, protože blesky zde přicházely nenadále,“ říká bývalý vedoucí generátoru Vladimir Sisojev. Na generátoru sice neprobíhají žádné aktivní testy, přesto je stále v provozu a čas od času metá samovolně blesky. Přibližovat se k zařízení je samozřejmě přísně zakázáno, ale na podobná varování jsou urban exploreři už zvyklí.

Další články

Zavří­t reklamu