válkaČeskoslovenskoobjevy

Sopku Pinatubo považovali za vyhaslou, přesto vybuchla

Sopku Pinatubo považovali za vyhaslou, přesto vybuchla
Zdroj: vintag.es
+ 11 fotek+ 12 fotek

Druhá největší erupce 20. století nastala 15. června roku 1991 na Filipínách. Vybuchla sopka Pinatubo, v jejímž okolí žilo přibližně 30 000 lidí a v okruhu 40 km asi půl milionu.

Tomáš Chalupa 28. července 2020

Do té doby to byl relativně neznámý komplex lávových dómů v pralese, který nejevil známky aktivity už 500 let. Jenže 16. července roku 1990 postihlo oblast ostrova Luzonu, kde se nachází i Pinatubo, zemětřesení o síle 7,6 stupňů Richterovy stupnice. Sopka byla od té doby „skřípnuta“ mezi dvě velké zemské desky. Chrlila čas od času sloupy kouře a popela a její aktivita se celkově zvýšila. Vědci vyslaní do oblasti však obyvatelstvo uklidňovali, že nic dramatického nehrozí.

Mezi 7. a 12. červnem následujícího roku ale byl vulkán zaplněn hladinou magmatu. Láva sice vyvěrala až na povrch sopečného komína, ale nezpůsobila žádnou explozi. To se změnilo 12. června, kdy magma na povrchu poprvé explodovalo. Bylo to zrovna na Den nezávislosti Filipín. Mnohem silnější erupce nastala o tři dny později.

Sopka ve spektakulární explozi vyvrhla pět kubických kilometrů materiálu. Mrak popela a prachu sahal do výše 38 kilometrů. Níže v atmosféře vanuly extrémně silné cyklóny dosahující síly tajfunu. Bylo to nepředstavitelné peklo. Nebe bylo zcela zataženo hustou clonou prachu.

I v následujících dnech a měsících docházelo k menším erupcím. Odborníkům se naštěstí podařilo varovat mnoho obyvatel a také odklonili komerční letadla, a to už před 15. červnem, protože správně odhadli, že se blíží katastrofa a blíží se rychle. Pod prachovým nánosem skončily vesnice i města, dvě americké vojenské základny a přístav. Kvůli explozi bylo evakuováno 200 000 obyvatel. Ostrov Luzon utrpěl ohromné škody na majetku. Horské sopečné mračno a bahnotoky změnily krajinu k nepoznání, celou oblast odlesnily a změnily i toky řek. Po ukončení erupce se v kaldeře vytvořilo jezero. Celá událost je zřejmě nejhorší katastrofou v dosavadních dějinách Filipín.

Gigantické množství sopečného popela a plynů vyvrhnutých do atmosféry však zasáhlo celý svět. Průměrná teplota na naší planetě klesla o půl stupně Celsia, došlo ke značnému úbytku ozonové vrstvy a množství slunečního svitu pokleslo o 10 procent.

Další články

Zavří­t reklamu