Tyto bizarní ryby v nedávné době vylovili v Austrálii.

Tyto bizarní ryby v nedávné době vylovili v Austrálii. | zdroj: internet


Podívejte se, jaké bizarní ryby chytají rybáři v Austrálii

TÉMATA: zvířata | ryby

user-avatar

Ivanhoe

3. 03. 2015 | 07:00

Rybáři v Austrálii poslední dobou chytají hodně zvláštní ryby. Po úlovku dvou neobyčejných žraloků skončila v jejich síti také ryba se dvěma tlamami.

Po žraloku šotku a límcovém žraloku ohlásil další unikátní úlovek profesionální rybář Garry Warrick z jihoaustralského kraje Riverlandu. Ryba, již nedávno ulovil, je sice obyčejným sleděm, přesněji dorosomou queenslandskou, jakých plavou v Austrálii spousty, jenže jen málokterá má dvě tlamy. Tahle je má spojené dohromady, ale jen ta vrchní se otevírá i zavírá, zatímco ta druhá zůstává pořád otevřená. Toto zdvojení způsobila vrozená vývojová porucha, která je poměrně vzácná.

„Je to ta nejpodivnější ryba, na jakou jsem kdy narazil, ačkoliv jsem jako rybář za svůj život už viděl hodně zdeformovaných nebo zvláštně vyhlížejících tvorů, například jsem jednou chytil rybu s hlavou podobající se delfínovi,“ svěřil se novinám australský rybář.

K dalším dvěma bizarním úlovkům došlo jen krátce před objevem dvoutlamé ryby a nepříliš daleko od místa jejího výlovu. Rybář v australské Victorii chytil límcového žraloka, jenž se podobá dávno vyhynulým druhům a v současnosti již nemá žádné příbuzné. Je jediným zástupcem čeledi štíhlounovitých na Zemi. Hlavou a tělem připomíná spíš úhoře, zatímco ocasem se blíží spíše žralokovi.

V rybářské síti v australském Novém Jižním Walesu zase uvízl žralok šotek, jenž pro svůj děsivý démonický zjev dostal anglickou přezdívku goblin shark (žralok skřet). Patří k nejzáhadnějšímu druhu žraloku, o jehož chování a způsobu života nevíme prakticky nic, neboť je velmi vzácné na něj v mořích vůbec narazit. Žije totiž hlubinách, k povrchu se vynořuje jen výjimečně. Tenhle exemplář se podařilo ulovit v hloubce 609 metrů, ačkoliv obyčejně žralok šotek přebývá 1 200 metrů hluboko.  

témata

user-avatar

Ivanhoe

3. 03. 2015 | 07:00

Zavří­t reklamu