válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak žili šílenci, kteří čekali na konec světa

Podívejte se, jak žili šílenci, kteří čekali na konec světa
Zdroj: Richard Ross: Waiting for the End of the World

Zatímco většina lidí cestuje za poznáváním přírodních krás nebo historických památek, Američan Richard Ross navštěvuje protijaderné kryty. Vyzbrojen fotoaparátem absolvoval pětiletou výpravu po podzemním světě, aby zjistil, jak žili lidé, kteří očekávali konec světa.

Konny 22. srpna 2014

Kryt křesťanských blouznivců, Emigrant, Montana

Kryt v roce 1989 postavili z použitých cisteren na naftu členové náboženského hnutí Církev univerzální a vítězná. Vedlo je k tomu proroctví o konci světa, jež mělo nastat 15. března 1990. Té noci se 90 věřících nahrnulo do krytu a čekalo. Charlie Hull, který se nejvíc zasloužil o jeho výstavbu a údržbu a 15 let kvůli tomu i spořil, nyní přiznává, že to možná nebyl dobrý nápad. „Napadá vás, jestli jste místo toho neměl raději podniknout cestu na Havaj,“ říká.

Podzemní město Dixia Cheng, Peking, Čína

Pod hlavním městem Číny leží podzemní město. Jde o síť podzemních tunelů, kterým se někdy s odkazem na proslulou čínskou památku a novodobý div světa říká „velká podzemní zeď“. Číňané komplex vybudovali v očekávání jaderné války se Sovětským svazem. V roce 2000 část podzemních prostor zpřístupnili turistům, a nebyli by to Číňané, aby i zde neotevřeli své obchody. Od roku 2008 se podzemní město rekonstruuje.

Růžový kryt poblíž Curychu, Švýcarsko

Zatímco my Češi jsme přetřeli ruský tank narůžovo, Švýcaři dali růžový nátěr jednomu z podzemních protileteckých krytů. Snad aby, až se do nich budou muset ukrýt (a podle švýcarských zákonů to musí být umožněno každému občanovi!), se v nich necítili smutně a zkroušeně.

Kryt, kde to žije, Petrohrad, Rusko

Z bývalého krytu v Petrohradě je dnes moderní noční klub, kde se pije, tancuje a seznamuje. „Tady se život slaví, místo aby se očekávala smrt a destrukce,“ říká Ross se značným uspokojením. To, že u některých krytů se vytratil jejich původní záměr a účel, ho naplňuje optimismem.

Britská klasika v Abbey Data Storage, Bellsize Park, Londýn, Anglie

Jak jinak než v národní červené barvě může být londýnský kryt. Britové si zkrátka i v podzemí uchovávají svůj nezaměnitelný konzervativní styl. Je to jako byste vstupovali do klasické telefonní budky. Jen si tak na pár minut zatelefonovat.

Vitznau, Switzerland

Docela útulný kryt i s koberečkem a balónky. Jako by to byla nějaká klubovna pro děti, byť švýcarská vlajka může na první pohled zmást a evokovat prostředí Červeného kříže.

Seyfriend’s Shelter, Salt Lake City, Utah, USA

Co kdyby atomovka přece jenom vybuchla. Člověk nikdy neví, pořád se někde válčí… Tenhle pár v podzemí už asi dožije.

Romantická turistika pro páry

Návštěvy protijaderných krytů se staly turistickým hitem. Proč se škrábat do kopců za zříceninami hradů, když můžete sestoupit do podzemí a zakusit pocit očekávání konce světa v naději na přežití?

Zdroj: www.richardross.net

Další články

Zavří­t reklamu