Závody námořních dělostřelců z roku 1997 v Portsmouthu | zdroj: youtube.com


Podívejte se, jak britští námořní dělostřelci závodí s kanóny

TÉMATA: sport | velká británie | námořnictvo

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 04. 2015 | 13:00

Zatímco u nás jsou populární závody hasičů, ve Velké Británii se velké oblibě těší závody námořních dělostřelců. Obě soutěže mají leccos společného. Týmy běhají na čas přes překážky i se svým vybavením. U nás jsou to hadice, u Britů kanóny.

Když byla ve druhé Burské válce roku 1899 obležena britská posádka v pevnosti Ladysmith, jediný způsob, jak ji vyprostit, bylo přenést lodní děla na pevninu a rozehnat obléhatele. Z lodí HMS Terrible a Powerful byla sejmuta děla a námořníci je přemisťovali do útočných pozic proti nepříteli. Obléhatelům se dělostřelce nakonec podařilo zahnat a do Londýna se vrátili i se svými děly jako vítězové. Tato válečná epizoda dala údajně vzniknout populárním závodům britských námořních dělostřelců. 

V závodech proti sobě vždy nastupují dva týmy, které mají za úkol přemístit dvanáctilibrové dělo i s lafetou přes určenou dráhu plnou překážek. Tou hlavní je metr a půl vysoká zeď, přes kterou se musí dostat lafeta i kanón. Lafeta se v první fázi musí rozebrat, její součásti se transportují pomocí provazů  a kladek. Pak se zase lafeta složí a dělo se na ni umístí. Musí se z něj třikrát vystřelit. Pak se opět vše rozebírá a následují tzv. run home, tedy závěrečný běh domů. Celá procedura je nejen fyzicky mimořádně náročná, ale také je potřeba vše dokonale zkoordinovat. Od roku 1985 se závodů účastní několik týmů z různých částí Royal Navy. Loni zvítězil 7. letecký útočný pluk, rok před nimi posádka z lodi HMS Heron. Vůbec prvními vítězi klání byla posádka lodi HMS Osprey. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 04. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu