První animovaný film se jmenoval Fantasmagoria a byl skutečně fantaskní. | zdroj: youtube.com


Podívejte se, jak vypadala Fantasmagorie, první kreslený film historie

TÉMATA: filmy | francie | animace

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 03. 2020 | 13:00

V roce 1908 vytvořil Francouz Émile Cohl krátký snímek, který je dnes považován za první kreslený film vůbec. Jeho hrdinou je kreslený panáček, který se umí transformovat do různých předmětů a objektů. Vzdáleně tak připomíná český večerníček Pane, pojďte, budeme si hrát.

Jde vlastně o jednolité surreálné snové pásmo, kdy na začátku vidíme, jak autor panáčka nakreslí, a pak už se jen neustále mění a přetváří sebe i svět kolem. V jedné chvíli opět zasáhne tvůrce, když rozbitého panáčka spraví a ten pak může pokračovat ve své jízdě.

Film byl vytvořen tak, že každý jednotlivý snímek byl nakreslen na papír a poté vyfotografován na negativ. To dalo snímku onu magickou, černobílou podobu. Celkem snímek obsahuje přes 700 jednotlivých obrázků, což ve výsledku stačí na téměř dvě minuty času.

Snímek Fantasmagorie byl v roce 1908 prvním svého druhu, ale už o dva roky později se výroba těchto „cartoonů“ rozjela na plno. Vznikaly krátké filmy jako Malý Nemo (Little Nemo, 1911), Gertie a dinosaurus (Gertie the Dinosaur, 1914) a Potopení Lusitanie (The Sinking of the Lusitania, 1918). John Randolph Bray si také nechal patentovat animační proces po jednotlivých snímcích, který dominoval animovanému filmu po následující dekádu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 03. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu