válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak vypadala Fantasmagorie, první kreslený film historie

V roce 1908 vytvořil Francouz Émile Cohl krátký snímek, který je dnes považován za první kreslený film vůbec. Jeho hrdinou je kreslený panáček, který se umí transformovat do různých předmětů a objektů. Vzdáleně tak připomíná český večerníček Pane, pojďte, budeme si hrát.

Tomáš Chalupa 23. března 2020

Jde vlastně o jednolité surreálné snové pásmo, kdy na začátku vidíme, jak autor panáčka nakreslí, a pak už se jen neustále mění a přetváří sebe i svět kolem. V jedné chvíli opět zasáhne tvůrce, když rozbitého panáčka spraví a ten pak může pokračovat ve své jízdě.

Film byl vytvořen tak, že každý jednotlivý snímek byl nakreslen na papír a poté vyfotografován na negativ. To dalo snímku onu magickou, černobílou podobu. Celkem snímek obsahuje přes 700 jednotlivých obrázků, což ve výsledku stačí na téměř dvě minuty času.

Snímek Fantasmagorie byl v roce 1908 prvním svého druhu, ale už o dva roky později se výroba těchto „cartoonů“ rozjela na plno. Vznikaly krátké filmy jako Malý Nemo (Little Nemo, 1911), Gertie a dinosaurus (Gertie the Dinosaur, 1914) a Potopení Lusitanie (The Sinking of the Lusitania, 1918). John Randolph Bray si také nechal patentovat animační proces po jednotlivých snímcích, který dominoval animovanému filmu po následující dekádu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu