válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak vypadal Bílý dům, když ho kompletně vykuchali

Podívejte se, jak vypadal Bílý dům, když ho kompletně vykuchali
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 18 fotek+ 19 fotek

Když nastoupil do úřadu amerického prezidenta Harry Truman, zjistil, že jeho sídlo potřebuje okamžitou a důkladnou rekonstrukci. Bílý dům byl v roce 1945 skutečně ve velmi špatném stavu.

Tomáš Chalupa 31. října 2019

Veškerý interiér byl sešlý, okenice nešly dovřít a často se znenadání otevíraly. Patra zatékala a celým domem se nesly velmi podivné zvuky. Ty by sice mohly jednoho vyděsit, ale hlavně byly důkazem, že budova je ve špatném stavu a na samé hraně zhroucení. Nebylo přehnané, když se říkalo, že pohromadě ji drží už jen síla zvyku. Horní patro byla v podstatě ruina, celá budova se propadala do země a stěny se odchylovaly od základní struktury. Nebyl daleko okamžik, kdy by prezident mohl zahynout při pádu svého vlastního sídla.

Kongres vyslal na prezidentovu žádost do budovy inspekci, která jednoznačně konstatovala, že pobyt v ní je nebezpečný. Truman s rodinou museli být přestěhováni a byla zahájena okamžitá rekonstrukce. Bylo rozhodnuto, že z původní stavby budou ponechány jen vnější zdi, jinak půjde všechno pryč a interiér se udělá celý znovu. Bílý dům tak byl v podstatě vykuchán.

Rekonstrukce zabrala tři roky a stála přes pět milionů dolarů, což byly tehdy úplně jiné peníze než dnes. Do budovy bylo okny dopraveno mimo jiné 150 tun ocelových vzpěr, které měly zabránit pádu zdí a celé stavby. Jeden z novinářů to popsal, jako by byl Bílý dům „obrovská stodola pomalu vyplňovaná ocelovými pavučinami“. Stovky dělníků pracovali denně, mezi nimi i plynaři, topenáři, instalatéři, tesaři, pokrývači, malíři a spousty dalších profesí.

Mimo jiné přibyl dvoupatrový podzemní bunkr, jako útočiště v případě války. Vše se stihlo tak, že se Truman mohl do Bílého domu vrátit na konec svého prezidentského úřadu. Od této rekonstrukce už neproběhla žádná další, která by byla s touto srovnatelná. Takto vykuchaný Bílý dům zřejmě zase hned tak neuvidíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu