válkaČeskoslovenskoobjevy

Berlínský Teufelsberg: Na umělém kopci měli Američané odposlouchávací základnu, dnes je opuštěná

Berlínský Teufelsberg: Na umělém kopci měli Američané odposlouchávací základnu, dnes je opuštěná
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Teufelsberg neboli Čertův kopec v Berlíně je člověkem vytvořený kopec, navršený z válečných trosek. Na jeho vrcholu stojí dodnes opuštěná odposlouchávací stanice americké tajné služby NSA. Ta ji zde společně s kopcem postavila v roce 1963.

Tomáš Chalupa 10. října 2019

Základna byla součástí americké celosvětové špionážní sítě „Echelon“. Teufelsberg jako nejvyšší místo v Berlíně byl nejlepším místem, odkud bylo možné odposlouchávat vojenský radiový provoz zemí Varšavské smlouvy. Celou základnu provozovala tajná armádní služba NSA, pro civilisty byl celý kopec uzavřen a byl samozřejmě přísně střežen.

Vojáci pracovali ve třech směnách v průběhu celého dne, dobové zprávy hovoří o 800 až 1 500 nasazených vojácích denně, které sem denně svážely kyvadlové autobusové linky z kasáren. Vojáci museli pracovat 9 hodin denně bez denního světla (a většinou bez delších pauz), protože kancelářské budovy neměly okna, aby zvenku nebylo možné pozorovat, co se uvnitř odehrává.

Během služby se stalo několik zajímavých věcí. Operátoři například zjistili, že mají mnohem lepší příjem signálu v určité části roku než v jiné. Dlouho nikdo nemohl přijít na to, čím to je. Pak se zjistilo, že v onu dobu se koná každoroční americko-německý festival ve Zehlendordu, jehož součástí je i tzv. vídeňské kolo. Obří atrakce známá z vídeňského Pratru zřejmě nějakým způsobem odrážela radiové vlny. Od té doby zůstávalo kolo stát na místě i po skončení festivalu.

Některé pověsti mluvily o tom, že pod základnou je záhadný tunel nebo šachta, což se ale nikdy nepotvrdilo. Tunel bylo totiž označení pro strukturu pod centrálním dómem. Běžně ho tak označovali i sami vojáci a kvůli tomu možná někdo začal spekulovat, že tunel je pod základnou.

Po pádu východního bloku a spojení Východního a Západního Německa se objevilo mnoho plánů, co s opuštěným Teufelbergem udělat. Měl zde vzniknout hotel s apartmány i muzeum špionáže. Nic z toho ale nebylo, pokud nějaký projekt vůbec začal, tak nakonec neslavně skončil. Bylo postaveno sice několik různých budov v okolí, ale žádná nebyla otevřena. Mluvilo se i o tom, že by celý kopec koupilo město, ale zjistilo se, že je stále zatížen padesátimilionovou hypotékou. Od té místo chátralo, takže jej v roce 2015 obehnali plotem a umožnili omezené komentované prohlídky. Vstup do areálu je možný za sedm euro.

Další články

Zavří­t reklamu