válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak v Rumunsku přemísťovali velký činžák i s jeho obyvateli

Podívejte se, jak v Rumunsku přemísťovali velký činžák i s jeho obyvateli
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

V průběhu komunistické éry v Rumunsku probíhala masivní výstavba velkých panelových domů. V roce 1987 se ve městě Alba Iulia plánoval velký bulvár lemovaný obřími panelovými domy. Ty menší musely jít stranou. Ovšem, jak se ukázalo, jeden bylo levnější přemístit než jej zbourat.

Tomáš Chalupa 20. dubna 2017

Pod 7500 tuny vážícím panelákem se vykopaly štoly a do nich se umístily koleje o délce 55 metrů. Dům byl pak doslova rozřezán na dvě samostatné půlky. Následně byl usazen pomocí velkých hydraulických zvedáků na speciální kolesové nosníky a v průběhu pětihodinové operace přesunut na nové místo.

Zajímavé bylo, že po celou dobu tohoto přesunu zůstali obyvatelé domu uvnitř. Jedna část domu odputovala doprava, druhá doleva, a vznikl tak celý nový otevřený prostor, kudy vedla hlavní třída. Na tehdejší dobu šlo o mimořádně zajímavý technologický výkon, byť použitá technologie nepatřila rozhodně k těm nejmodernějším. Ale hydraulické hevery fungovaly dobře a celé dílo se nakonec podařilo za přihlížení houfu zvědavců úspěšně zrealizovat. Není se co divit, dům jedoucí po kolejích i se svými obyvateli se nevidí každý den.

Další články

Zavří­t reklamu