Třicet metrů pod zemí, obklopen jen kontrolkami a monitorem – tady měl velitel prst na spoušti jaderných raket.

Třicet metrů pod zemí, obklopen jen kontrolkami a monitorem – tady měl velitel prst na spoušti jaderných raket. | zdroj: dailymail.co.uk


Podívejte se, jak to vypadá uvnitř ukrajinského nukleárního bunkru, odkud měly rakety létat na Západ

TÉMATA: ukrajina | jaderné zbraně | bunkry

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 05. 2019 | 11:00

Fotograf Rádia svobodná Evropa Amos Chapelle se dostal na tři hodiny do bunkru, kde kdysi sovětští vojáci očekávali rozkaz k zahájení jaderného útoku na západní země.

V odlehlé oblasti u města Pervomajsk se nachází bunkr, který v dobách studené války měl být jednou z útočných pěstí socialistického tábora. Zde posádka složená z příslušníků raketových vojsk Rudé armády očekávala rozkaz velení k vypálení raket s jadernými hlavicemi na cíle v západní Evropě nebo Spojených státech. Do New Yorku by raketa SS-18 Satan nebo SS-24 Skalpel doletěla za 25 minut. Nechybí ani pověstný červený telefon.

Podzemní základna byla v provozu od roku 1971 do roku 1990. Má válcovitý tvar a deset podlaží sahajících hluboko pod zem. Celý bunkr byl navržen tak, aby byl zcela soběstačný po dobu 45 dnů. Měl svůj vlastní zdroj energie a veškeré vybavení pro případ, že by vypukla jaderná válka a povrch by se stal neobyvatelným. Velín je úplně na dně co nejhlouběji pod zemí. Sedadlo velitele, který jediný mohl odpálit rakety, bylo opatřeno dokonce bezpečnostními pásy. Velitel musel zůstat připraven, i kdyby se kolem vše hroutilo, a mohl tak odpálit střely.

Velitelé byli dva a střídali se na směny v tomto křesle. Po dobu pobytu ve velínu nesměl velitel jíst ani pít, musel stále jen sledovat obrazovku a kontrolky. Bylo to celé nesmírně deprimující. Člověk uzavřený v ocelovém tubusu 30 metrů pod zemí. Na jeho dně sedí hodiny a čeká, jestli mu nezavolají z povrchu, aby odpálil jaderné hlavice a nezahájil jaderný konflikt. Celé prostředí jinak velmi dobře zachovalého bunkru je bezútěšné a podle Chapelleho se ani dnes návštěvníci nemohou zbavit velmi negativních emocí, které v místě pociťují. Vše je navíc stále funkční a elektřina pořád napájí všechny systémy bunkru. Jen "satany a skalpely" si Rusové ze základny odvezli. Na jejich území jsou takové bunkry dál v provozu, navíc stále vyzbrojené zbraněmi schopnými zničit svět.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 05. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu