válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř ukrajinského nukleárního bunkru, odkud měly rakety létat na Západ

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř ukrajinského nukleárního bunkru, odkud měly rakety létat na Západ
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 24 fotek+ 25 fotek

Fotograf Rádia svobodná Evropa Amos Chapelle se dostal na tři hodiny do bunkru, kde kdysi sovětští vojáci očekávali rozkaz k zahájení jaderného útoku na západní země.

Tomáš Chalupa 6. května 2019

V odlehlé oblasti u města Pervomajsk se nachází bunkr, který v dobách studené války měl být jednou z útočných pěstí socialistického tábora. Zde posádka složená z příslušníků raketových vojsk Rudé armády očekávala rozkaz velení k vypálení raket s jadernými hlavicemi na cíle v západní Evropě nebo Spojených státech. Do New Yorku by raketa SS-18 Satan nebo SS-24 Skalpel doletěla za 25 minut. Nechybí ani pověstný červený telefon.

Podzemní základna byla v provozu od roku 1971 do roku 1990. Má válcovitý tvar a deset podlaží sahajících hluboko pod zem. Celý bunkr byl navržen tak, aby byl zcela soběstačný po dobu 45 dnů. Měl svůj vlastní zdroj energie a veškeré vybavení pro případ, že by vypukla jaderná válka a povrch by se stal neobyvatelným. Velín je úplně na dně co nejhlouběji pod zemí. Sedadlo velitele, který jediný mohl odpálit rakety, bylo opatřeno dokonce bezpečnostními pásy. Velitel musel zůstat připraven, i kdyby se kolem vše hroutilo, a mohl tak odpálit střely.

Velitelé byli dva a střídali se na směny v tomto křesle. Po dobu pobytu ve velínu nesměl velitel jíst ani pít, musel stále jen sledovat obrazovku a kontrolky. Bylo to celé nesmírně deprimující. Člověk uzavřený v ocelovém tubusu 30 metrů pod zemí. Na jeho dně sedí hodiny a čeká, jestli mu nezavolají z povrchu, aby odpálil jaderné hlavice a nezahájil jaderný konflikt. Celé prostředí jinak velmi dobře zachovalého bunkru je bezútěšné a podle Chapelleho se ani dnes návštěvníci nemohou zbavit velmi negativních emocí, které v místě pociťují. Vše je navíc stále funkční a elektřina pořád napájí všechny systémy bunkru. Jen „satany a skalpely“ si Rusové ze základny odvezli. Na jejich území jsou takové bunkry dál v provozu, navíc stále vyzbrojené zbraněmi schopnými zničit svět.

Další články

Zavří­t reklamu