Počítání letů do vesmíru na tabuli | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Podívejte se, jak to vypadalo, když v NASA ještě nebyly počítače

Místo supervýkonných počítačů jen křída, tabule, vysoké štafle a často prý také slzy. Tak to vypadalo v dobách, kdy v NASA ještě nevládla umělá inteligence, ale pouze ta lidská.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 12. 2014 | 01:01

Matematické a fyzikální rovnice zabírající ohromné tabule. Tak to vypadalo ve výpočetním středisku NASA v roce 1961. Vědci a odborníci museli vypočítat mnohé: trajektorie vesmírných těles, dráhy letů, navigaci a tisíce dalších věcí. Výpočty byly vleklé, únavné a trvaly nesmírně dlouho. Pokud došlo k chybě, práce se začínala znovu.

Počítači, to dřív byli tito lidé

Buďme ale féroví a přiznejme, že tyto dvě fotografie je jen hra pro veřejnost. Na tabuli nejsou žádné skutečné výpočty, které NASA v té době dělala. Pro fotografa magazínu Life prostě jen matematici zaplnili plochu obecnými rovnicemi, aby demonstrovali charakter své práce. Uprostřed vesmírných závodů se Sovětským svazem se také nedalo čekat, že NASA jen tak zveřejní něco podstatného ze svého know-how.

Na tabuli jsou však jen obecné matematické rovnice

Je zajímavé, že lidem u tabulí se říkalo „computers“, tedy počítači. Bylo to oficiální označení jejích práce a nikoho tehdy asi nenapadlo, že to jednou bude výraz pro stroje.  Pro nejsložitější a nejkomplexnější výpočty byly pořádány takzvané matematické párty, což rozhodně nemá nic společného se zábavou. Vědci na nich dlouhé hodiny řešili rovnice stylem štafety, každý vyřešil jednu část a po jejím dokončení nastupoval druhý. Takto se počítaly nejen první lety do vesmíru, ale také rovnice k atomové bombě nebo k prvním nukleárním reaktorům. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 12. 2014 | 01:01

Zavří­t reklamu