válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak se stavěl legendární Forth Bridge ve Skotsku

Podívejte se, jak se stavěl legendární Forth Bridge ve Skotsku
Zdroj: vintag.es.
+ 8 fotek+ 9 fotek

Forth Bridge, někdy také nazývaný Forth Rail Bridge, spojuje North Queensferry se South Queensferry přes záliv Firth of Forth. Je to unikátní mostní konstrukce, která se v letech 1890–1919 pyšnila nejdelším rozpětím sloupů na světě u železničních mostů. Při stavbě mostu ale také zahynulo nejméně padesát dělníků.

Tomáš Chalupa 7. června 2019

Délka mostu je 2 528 metrů. Jeho stavba začala v roce 1882. Most byl slavnostně otevřen 4. března 1890 za přítomnosti korunního prince Edwarda. Konstrukci navrhl Benjamin Baker a stavitelem se stal inženýr William Arrol.

Mezi třemi největšími pilíři mostu činí rozpětí 2×521 metrů, což v letech 1890–1919 znamenalo nejdelší rozpětí na světě u železničních mostů, než primát připadl kanadskému mostu Quebec Bridge. Hmotnost mostu je přibližně 50 tisíc tun. Na celou konstrukci se spotřebovalo na 8 miliónů matek a stavba stála svého času 3 miliony liber.

Jedná se o most určený výhradně pro vlakovou dopravu. Kvůli častým větrům, které z nedalekého moře přináší sůl, je most pravidelně natírán legendární červenou barvou.

Další články

Zavří­t reklamu