Hodování plejtváka obrovského zaznamenali vědci na kameru. | zdroj: youtube.com


Podívejte se, jak obědvá největší tvor na světě

TÉMATA: velryby | zvířata

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2018 | 10:00

Plejtvák obrovský, nazývaný také modrá velryba, je největší tvor na světě. Vědcům z univerzity v Nové Kolumbii se podařil výjimečný kousek, když z výšky natočili tohoto kytovce, jak hodoval na planktonu uprostřed oceánu.

Na plejtvácích je toho zajímavého hodně, ale opravdu fascinující je jejich způsob stravování. Plejtváci mají ohromnou tlamu, kterou jsou navíc schopní otevírat v opravdu ohromujícím úhlu. Do této gigantické huby pak pojmou i 40 tun vody. Vzhledem k tomu, že váží kolem 200 tun, je to opravdu hodně vody. Jazyk plejtváka váží 4 tuny, což téměř odpovídá váze dospělého slona. Tlama je v podstatě obrovský vak, který se naplní vodou, a v jeden moment má tvar téměř dokonalé koule. Otevření mohutné tlamy stojí obrovské množství energie, takže si plejtvák musí rozmyslet, jestli mu za to případná kořist vůbec stojí, respektive jestli je jí dostatek. Plejtváci se totiž živí planktonem, musí si tedy najít nějaký opravdu výživný shluk těchto miniaturních živočichů a ten pak celý naráz zhltnout. Plejtvák před otevřením tlamy na tomto konkrétním videu plul rychlostí zhruba 10 km/h a po jejím otevření jeho rychlost okamžitě klesla na pouhý 1 km/h. I z toho je vidět, jak ohromná masa vody zatíží tělo tohoto obra.

Potravu v podobě krilu, planktonu, přecedí přes kosticovité zuby, které fungují jako mohutné síto. Ty jsou dlouhé až jeden metr a široké 50 - 55 cm. Kostic bývá 230 až 470, fungují jako zvláštní kartáče, které filtrují vodu a zachytávají drobné mikroorganismy. Aby se plejtvák nasytil, musí sníst 3 až 5 tun potravy. Sezóna, po kterou se kytovci „pasou“, trvá 4 až 5 měsíců.

Během sezony spotřebují velcí plejtváci 450 až 750 tun potravy. Získat takové množství potravy není nejjednodušší, a tak kytovci musejí podstupovat dlouhé cesty. Zajímavé je, že se při nich vždy drží na své mateřské polokouli a nikdy nepřekračují rovník.

Velryby, stejně jako lidé, mají srdce se čtyřmi komorami. Tepny modré velryby jsou v průměru velké asi 20 cm. Přestože jsou velryby výborně adaptovány k životu pod vodou, vědci zatím věří, že se vyvinuly ze suchozemských čtyřnohých savců. Mají vynikající sluch a zvláštní schopnost, která jim umožňuje využít kyslík z nadechovaného vzduchu dvakrát, až třikrát účinněji, než je tomu u suchozemských savců. Plejtváci mají stlačitelný hrudník, který jim napomáhá při ponorech do velkých hloubek.

Plaví se většinou na dlouhé vzdálenosti sami nebo po dvojicích, maximálně však ve třech. Z lidského pohledu jsou sice samotáři, ale vzhledem k jejich dorozumívání plují ve velké společnosti, i když jsou od sebe vzdáleni desítky kilometrů. V současnosti těmto gigantům moří díky intenzivnímu rybolovu hrozí vyhubení.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu