Křižník skončil na mělčině na dlouhých dvacet let

Křižník skončil na mělčině na dlouhých dvacet let | zdroj: warhistoryonline.comn


Podívejte se, jak neslavně dopadl sovětský křižník Murmansk

TÉMATA: lodě | rusko | murmansk

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 03. 2015 | 07:30

Lehký křižník Murmansk ztroskotal na mělčině a nebylo možné jej vyzvednout. Začala unikátní operace na jeho likvidaci, při které kolem něj postavili přímo v moři umělý dok.

Lehký křižník Murmansk třídy Sverdlov byl chloubou sovětské severní flotily. Od poloviny padesátých let sloužil ve 2. křížníkové divizi se základnou v Murmansku. V roce 1994 ho jako nepotřebný prodali Rusové Indii. Jenže při plavbě do Indie došlo k nehodě a loď skončila na mělčině poblíž Norska. Murmansk nebylo možné vyzvednout a přemístit na pevninu, nemohl ani pokračovat v plavbě. A tak jen rezivěl, zatímco se Indie a Rusko dohadovaly o to, co s lodí dál a kdo bude financovat její sešrotování.

Nakonec se likvidace ujala specializovaná firma AF Decom. Jelikož nebylo možné loď přesunout, nezbývalo nic jiného, než postavit mohutný vlnolam a suchý dok přímo v místě, kde Murmansk ležel. Stavba celého doku začala v roce 2009 a skončila až v půlce roku 2012. Teprve tehdy mohla začít řízená demolice, která trvala skoro rok.

Situaci komplikovaly nejasnosti ohledně radioaktivního materiálu, který mohl být na palubě. Podle některých měření byly zaznamenány stopy radioaktivního Polonia 210. To se sice nakonec nepotvrdilo, ale i tak byla situace velmi složitá. Vrak byl totiž celkově ve velmi špatném stavu, protože ve vlnách ležel téměř dvacet let. Panovaly obavy, že by se jeho části mohly samy zhroutit. Demolice Murmansku byla nákladná, technicky náročná operace, která dodnes patří k nejobtížnějším likvidacím lodě v historii.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 03. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu