válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak lidé reagovali na smrt Elvise Presleyho

Toho rána nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží konec. Presley dolaďoval detaily svého turné. Relaxoval s rodinou a štábem. Měl za pár hodin odletět do Portlandu, kde měl vystoupit v rámci turné. Při odpočinku mu náhle selhalo srdce a Presley byl mrtev. Přivolaní záchranáři se ho neúspěšně pokusili oživit. Byl převezen do nemocnice, kde pokračovaly pokusy o jeho resuscitaci, ale opět bez výsledku. Lékař George Nichopoulos stanovil jako příčinu smrti srdeční arytmii. Během pár hodin se zpráva o Elvisově smrti rozletěla do světa a nastalo hotové šílenství.

Všechna rádia v zemi okamžitě začala hrát jeden jeho hit za druhým. Některé stanice organizovaly vzpomínkové pořady, kde další umělci a lidé z branže vzpomínali na Elvise. Do rádií také volali rozrušení nebo smutní lidé jen aby se podělili o svůj zážitek z některého Elvisova koncertu, nebo jen prostě vyjádřili smutek nad jeho odchodem. Tak, jako si lidé v Americe vždy pamatovali, kde byli nebo co dělali, když byl zastřelen prezident Kennedy, tak stejně tak se vryla do paměti i zpráva o odchodu Elvise. Mick Fleetwood z kapely Fleetwood Mac vzpomínal: „Ta zpráva byla, jako by na vás spadla tuna cihel. Zrovna jsem se autem vracel z hor a pustil jsem si rádio. Hráli Medley a já si říkal, super. A pak náhle vypnuli skladbu a oznámili, že Elvis zemřel.“

Statistiky ukazovaly, že v den, kdy zemřel Elvis, enormně stoupl počet zapnutých televizí po celých Spojených státech. Událost prvořadého významu srovnatelná s přistáním člověka na Měsíci nebo vypuknutím války ve Vietnamu. Také zpěvákův pohřeb se stal velkou událostí, kterou sledovala celá země a také tisíce lidí přímo na místě. Na fotky z této mimořádné události se podívejte v galerii.

Další články

Zavří­t reklamu