Dr. Maurice Millman stál za vývojem vakcíny proti asijské chřipce.

Dr. Maurice Millman stál za vývojem vakcíny proti asijské chřipce. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Podívejte se, jak lékaři bojovali s epidemií chřipky v roce 1957

TÉMATA: medicína | nemoci | pandemie | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 04. 2020 | 10:00

V roce 1957 se nový smrtelný kmen chřipky objevil v Asii. Šířil se po světě, až doputoval i do Spojených států. Byl vyhlášen stav pandemie a lékaři se pustili do vývoje vakcíny.

Nakaženy byly miliony lidí. Příznaky byly stejné jako u chřipky, zvýšená teplota, bolest v krku, zimnice a bolesti svalů. Ovšem tento kmen byl mnohem nebezpečnější než všechny předchozí kmeny chřipky. Americká vláda proto musela reagovat. 

Magazín LIFE napsal, že vláda spustila nejrychlejší lékařskou mobilizaci proti epidemické nákaze v dějinách země. V čele snah o vývoj vakcíny stál Maurice Hillman. Na snímcích je vidět celý proces, včetně toho, jak byl virus izolován tím, že byl vpíchnut do slepičích vajec, ze kterých byla po čase získána i vakcína.

Vakcína začala být distribuována už v létě, ale bohužel jí nebylo dost, aby se dostala do celé populace. A také nebyla stoprocentně účinná. Ve školách se stále učilo, pohyb lidí nebyl zákonem nijak omezen. Epidemie skončila v roce 1958 a do té doby si vyžádala ýivoty 110 tisíc lidí v samotných Spojených státech. Po celém světě to pak bylo 1,1 milionů lidí. V tomto ohledu šlo tedy o epidemii horší, než kterou nyní je COVID-19. Na druhou stranu vakcínu se podařilo Reedovi a jeho týmu vyvinout poměrně rychle, což se v případě nového koronaviru zatím nedaří. Musíme doufat, že někde nějaký novodobý Reed s vakcínou rychle pohne, abychom nemuseli být v karanténě až do léta nebo i déle.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 04. 2020 | 10:00

Zavří­t reklamu