Tanky a obrněná technika v soukromém muzeu ve Smržovce na Jablonecku. | zdroj: youtube.com


Podívejte se do Smržovky, největšího soukromého muzea tanků ve střední Evropě

TÉMATA: tanky | muzea | česko

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 02. 2016 | 14:30

Jaroslav Janoušek a Milan Klofát začali v roce 1999 sbírat tanky a bojovou techniku. Až do dneška se jim podařilo vytvořit sbírku více než 30 strojů. Jsou k vidění ve Smržovce u Jablonce nad Nisou.

K vidění jsou nejen tanky, které měla ve výzbroji Československá armáda, jako je T-34, T-55 nebo T-72, ale také americké tanky M36 Jackson, Stuart M3A1, britský Cromwell nebo sovětský IS-2. Ve sbírce nechybí i plně funkční britský tank Centurion nebo francouzský AMX-13. Dělostřelectvo reprezentuje například slavný německý flak 88mm.

O muzejní exponáty se starají dobrovolníci, kteří restaurují další stroje. Muzeum dokonce loni vyzvalo návštěvníky a veřejnost, aby případní nadšenci přišli v létě pomoci s údržbou a opravami vozidel. Zájemců bylo nakonec tolik, že je majitelé muzea museli i odmítat. Oprav se účastnilo na 70 lidí z Česka i Slovenska. Byly mezi nimi i ženy, nejmladšímu pomocníkovi bylo 15, nejstaršímu něco přes 50 let. Další nábor dobrovolníků se plánuje na letošní léto.

Pokud máte zájem se podílet na obnově a rekonstrukci obrněných krasavců ve Smržovce, kontaktujte majitele muzea na jejich facebookových stránkách nebo na mailu muzeumtanky@seznam.cz.

Pro veřejnost je muzeum otevřeno mimo prázdniny o víkendech od 10-17 hodin, v červenci a srpnu od úterý do neděle ve stejné hodiny. Vstupné pro dospělé je 60 Kč, pro děti 40 korun.

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 02. 2016 | 14:30

Zavří­t reklamu