válkaČeskoslovenskoobjevy

Podél sibiřské řeky Leny se rozpíná unikátní kamenný les. Pro cestovatele je však nedostupný

Podél sibiřské řeky Leny se rozpíná unikátní kamenný les. Pro cestovatele je však nedostupný
Zdroj: tulavyfotograf.sk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Podél sibiřské řeky Leny se asi 60 kilometrů proti proudu od města Jakutsk nachází přírodní skalní útvary, které místní lidé nazývají Lenin kamenný les nebo Leniny pilíře. Tyčí se do výšky 150 metrů a rozpínají se do šířky okolo 80 kilometrů. Jejich výjimečnost podtrhuje fakt, že jsou pro běžného cestovatele velmi nedostupné. Od roku 2006 jsou zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Yvonne Pokorná 11. června 2017

Pozoruhodné skalní útvary se skládají ze střídajících se vrstev vápence, slínu, dolomitu a břidlice, vzniklých v první periodě prvohor před 545 až 490 miliony let. Tyto druhy ostře rozeklaných skal se obvykle tvoří v mořském prostředí a jejich drsné výchozy vznikají v důsledku zvětrávání.

Četné fosilie pravěkých organismů, které byly v této oblasti nalezeny, přinášejí unikátně zachovalé důkazy o velmi důležité etapě historie organického světa a “boomu” biodiverzity, k němuž došlo během nejstarší fáze prvohor. Rovněž se tu našly fosilie mamutů, bisonů, chlupatých nosorožců, takzvaného Lenina koně i sobů.

Leniny pilíře fascinují cestovatele již od 17. století, ale dostat se k nim není vůbec lehké. Nejprve je třeba se letadlem přepravit do Jakutska, které je se svými téměř 211 tisíci byvateli považováno za největší město postavené na věčně zmrzlé půdě (permafrostu) na světě. Je také považováno za jedno z nejchladnějších míst na světě. To není překvapující, když si uvědomíte, že v průběhu zimy je zde průměrná teplota od -40 º C. Z Jakutska je nutné vydat se více než 140 kilometrů podél řeky Leny. V letních měsících, kdy není zamrzlá, můžete tuto cestu absolvovat lodí. Po zbytek roku pouze s pomocí spřežení psů. Snímky v naší fotogalerii dávají tušit, že tato výprava určitě stojí za to.

Další články

Zavří­t reklamu