válkaČeskoslovenskoobjevy

Pod zámkem Chateu de Brézé se nachází největší podzemní pevnost

Pod zámkem Chateu de Brézé se nachází největší podzemní pevnost
Zdroj: Wikimedia Commons

Zámek Chateu de Brézé se nachází v obci Brézé poblíž Saumuru v údolí Loiry ve Francii. Samotný zámek není příliš velký, budova ve tvaru U zabírá sotva dva akry. Na evropské poměry to není zase tak moc. Ovšem pod zámkem se nachází největší podzemní pevnost v Evropě.

Tomáš Chalupa 26. června 2021

Zámek postavil v 16. století Arthus de Maillé-Brézé, který se stal současně prvním pánem celého panství. Arthus nestavěl zámek na zelené louce. Od 12. století zde stál mohutný hrad, ale ten nechal zbořit a postavit nové sídlo v renesančním stylu. Pod zemí se vinul spletitý labyrint chodeb, tvořících podzemní pevnost – největší svého druhu v Evropě.

Tehdejší stavitelé původního hradu byli plní obav z vpádu Vikingů na své území, a tak se rozhodli učinit všechna možná opatření pro případ, že by tito obávaní bojovníci ze severu obsadili hrad. Postavili cosi, co bychom dnes nazvali jako podzemní bunkr pro případ jaderné války. V obrovském podzemním areálu jsou totiž velké prostory, obsahující mimo jiné jídelnu, kuchyni, ložnice, sklady potravin i zbrojnici. Celkem podzemní pevnost obsahuje tři kilometry tunelů.

Thumbnail # Tajemné podzemní prostory pod Jeruzalémem. Vědci netuší, proč je dávní lidé budovali
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemné podzemní prostory pod Jeruzalémem. Vědci netuší, proč je dávní lidé budovali

Podzemní pevnost měla sloužit údajně nejen k obraně před Vikingy, ale také v případě epidemie moru. Vedl odtud také tunel do bezpečí, takže bylo kudy uprchnout. Navíc zde bylo prý tepleji než v samotném zámku, proto tu bylo výhodné trávit kruté zimy. V podzemí se nacházely dokonce i stáje a prostory pro dobytek. Pro dnešní preppery a survivalisty by to byl doslova ráj, protože se zde dalo žít prakticky neomezenou dobu.

Zámek se nikdy neocitl v obležení, takže celá fantastická podzemní pevnost nakonec nebyla využita. Dnes je zámek historickou památkou, v jejímž okolí se pěstuje velmi kvalitní víno.

Další články

Zavří­t reklamu